Nagniotek, odcisk to reakcja obronna skóry na miejscowy ucisk, w postaci zwiększonego wytwarzania spłaszczonych komórek rogowych. Wywierany ucisk wgniata te twarde komórki w głąb skóry pobudzając w ten sposób ich dalsze wytwarzanie.
Centralnie w nagniotku zlokalizowany jest czop rogowy, mający zwykle kształt stożka, którego ostry wierzchołek skierowany jest w głąb skóry, co może powodować podrażnienie zakończeń nerwowych i następowy napadowy ból. Najczęstsza lokalizacja to stopa, a zwłaszcza okolice pięty, łuku stopy i podeszwowej strony palców.
Modzele to ograniczone zgrubienie warstwy rogowej naskórka spowodowane przez powtarzalny ucisk, dlatego pojawiający się najczęściej w obrębie strony podeszwowej stopy i strony dłoniowej ręki.Modzele są nieostro odgraniczone od zdrowej skóry i mają żółtawy odcień. W przypadku ich pęknięcia, wskutek nagromadzenia się wielu warstw, może pojawić się ból. Do ich rozwoju przyczyniają się zaburzenia statyki ciała, płaskostopie, zbyt ciasne obuwie.
Jak sobie z tym radzić?
Można zrobić domową maść z czosnku i oliwy. Przykładamy na noc, dobrze zawijamy. Skuteczne jest smarowanie chorych miejsc plasterkiem cytryny. Dobrze robi kąpiel w litrze wody z 2 szklankami octu jabłkowego.
Zobaczcie, jak przygotować czosnkowy okład!