W Indiach lekarze medycyny ajurwedyjskiej od wieków używali rośliny o łacińskiej nazwie Coleus Forskholi ( pokrzywa indyjska) w leczeniu astmy, chorób płuc, nadciśnienia tętniczego, chorób serca czy niedoczynności tarczycy.
Szczególnie korzeń pokrzywy indyjskiej, zawiera dużo aktywnych biologiczne substancji (tzw. związków di terpenowych), które odpowiadają za aktywację białek w organizmie i uwalnianie przekaźników. Po zażyciu Forskoliny w organizmie następuje zwiększenie komunikacji między komórkami i zwiększony przepływ krwi. Dzięki temu, że coleus rozszerza naczynia, przez które przepływa krew, mięsień sercowy jest lepiej ukrwiony i sprawniejszy. Rozszerzone dzięki Forskolinie naczynia krwionośne obniżają również ciśnienie krwi i pomagają przeciwdziałać tzw. chorobie wieńcowej. Pokrzywa indyjska może jednak więcej. Forskolina powoduje rozkład tłuszczu w tkance tłuszczowej i pobudza trzustkę do produkcji insuliny. Dzięki temu ma udowodnioną skuteczność w redukowaniu wagi. Forskolina hamuje również w organizmie procesy zapalne i skutecznie redukuje ból.
Warto też wspomnieć o innym szerokim zastosowaniu Forskoliny w hamowaniu reakcji autoimmunologicznych i leczeniu reakcji alergicznych, takich jak astma, egzemy czy łuszczyca. Pokrzywa indyjska dobrze rokuje w walce z chorobami nowotworowymi. Są w tej dziedzinie prowadzone badania. W informacjach z raportów można przeczytać, że po wprowadzeniu do zmienionej chorobowo tkanki nowotworowej, hamuje rozrost komórek rakowych. Dokrwienie naczyń krwionośnych powoduje, że forskolina obniża ciśnienie krwi również w oku, dzięki czemu bywa stosowana w problemach ze wzrokiem.
Aktywny składnik rośliny został wyizolowany w 1970 roku i od tamtej pory pokrzywa zaczęła być bardziej popularna na świecie. Coleus należy do rodziny mięty, rośnie także na Sri Lance, w Tajlandii i Nepalu. W hindi ma wdzięczna nazwę Karpurvali.
Wbrew jednak optymistycznym opisom preparatu, który podają sprzedawcy, Forskolina nie jest dla każdego. Oto lista jej działań ubocznych i przeciwwskazań:
1. niskie ciśnienie – jeśli masz takie albo bierzesz leki na nadciśnienie trzeba uważać!
2. podwyższone tętno – Forskolina może doprowadzić do tachykardii
3. nadczynność tarczycy – absolutnie przeciwskazana!
4. choroby żołądka i dwunastnicy – Forskolina pobudza wydzielanie soków żołądkowych
5. choroby wątroby lub nerek
6. absolutnie nie mogą zażywać jej kobiety w ciąży i karmiące piersią
źródło http://miyogaencasa.com/forskolin-quema-grasa-beneficios-y-contraindicaciones/