Co powoduje powstanie opryszczki na ustach?
Pojawienie się opryszczki ust (znanej też jako zimno czy skwarka) jest spowodowane zakażeniem wirusem opryszczki wargowej (HHV-1). Do zarażenia najczęściej dochodzi przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Wirus przenosi się przez ślinę, rany czy dotknięcie powierzchni w jamie ustnej i wokół niej. Rzadziej przyczyną zakażenia jest używanie tych samych przedmiotów (np. sztućców). Największe ryzyko zarażenia drugiej osoby opryszczką występuje wówczas, gdy na ustach pojawiły się pęcherze.
Opryszczka ust – objawy zakażenia
Pierwszym objawem opryszczki wargowej jest swędzenie oraz pieczenie skóry w okolicy ust. Może pojawić się również zaczerwienienie. Kolejnym objawem opryszczki ust jest pojawienie się małych grudek. Tworzeniu się tych zmian towarzyszą świąd i pieczenie. Krosty mogą być bolesne i najczęściej gromadzą się w jednym miejscu. W kolejnym etapie rozwoju opryszczki ust pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Po 7-10 dniach od pierwszych objawów pęcherzyki pękają i wypływa z nich nagromadzona ciecz. W tym etapie opryszczka ust jest najbardziej zaraźliwe.
W miejscu pękniętych pęcherzyków wkrótce występuje nadżerka. Gdy zmiana goi się, przekształcając się w strupy, które odpadają po paru dniach. Co ciekawe, większość zakażeń opryszczką wargową przebiega bezobjawowo. Co jednak zrobić, gdy pojawią się nieprzyjemne symptomy?
Jak leczyć opryszczkę ust?
Całkowite wyleczenie opryszczki ust jest niemożliwe, lecz można ograniczyć częstotliwość i nasilenie jej objawów. Jak złagodzić dyskomfort związany z pojawieniem się kosmetycznego defektu? Co zrobić, by skrócić przebieg choroby i poradzić sobie z uciążliwymi objawami?
Przy opryszczce ust stosuje się leczenie objawowe (gdy występuje czynna choroba) albo supresyjne (przewlekłe). W pierwszym przypadku terapia polega na podawaniu doustnych leków przeciwwirusowych oraz preparatów aplikowanych miejscowo. Leczenie supresyjne polega na stosowaniu przez kilka miesięcy przepisanych przez lekarza środków doustnych.
Wykorzystywane w leczeniu objawowym tabletki na opryszczkę dostępne bez recepty zawierają acyklowir lub inny lek przeciwwirusowy. Preparaty pomagają zmniejszyć nasilenie objawów zakażenia, a także ograniczyć częstotliwość ich występowania. Środki skutecznie powstrzymują namnażanie się wirusa.
W łagodzeniu symptomów opryszczki można wykorzystać również preparaty stosowane miejscowo, np. kremy czy maści. Wspomniane środki zawierają acyklowir albo inne leki przeciwwirusowe, np. tromantadynę, denotywir czy dokozanol. W redukowaniu objawów opryszczki ust sprawdza się także maść cynkowa. Z kolei środki takie jak plastry na opryszczkę zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa i sprzyjają gojeniu się ran.
Opryszczka wargowa jest rezultatem zakażenia wirusem opryszczki pospolitej. Choć aktualnie nie dysponujemy środkami pozwalającymi wyleczyć infekcję całkowicie, możemy ograniczyć jej przykre symptomy. W leczeniu opryszczki wykorzystuje się leki przeciwwirusowe stosowane doustnie lub miejscowo, a także środki łagodzące objawy takie jak maść cynkowa czy plastry zabezpieczające zmiany skórne. W przypadku przewlekłych, nawracających symptomów konieczne może być leczenie supresyjne pod okiem lekarza.