Jednocześnie skóra maluszków jest cienka i niedojrzała, przez co nie umie bronić się przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Warto pamiętać, że problem odparzeń może dotknąć także osoby dorosłe i starsze, zwłaszcza długotrwale unieruchomione. Niezależenie od okoliczności, ze stanem zapalnym skóry można sobie poradzić.
Jak powstają odparzenia skóry?
Odparzenie to stan zapalny skóry, który powstaje na skutek działania wysokiej temperatury, nadmiernej wilgotności oraz tarcia przylegających do siebie powierzchni. Nic dziwnego, że tak często występują one u maluszków, które noszą pieluszki. Skóra nie ma dostępu do powietrza, a materiał pieluszki uszkadza skórę. Sprawa komplikuje się, jeśli pieluszka jest zabrudzona i długo nie zmieniana - wówczas dochodzi do namnażania się bakterii. Wiele czynników może złożyć się na występowanie odparzeń. Najczęściej wymienia się nieprawidłową higienę, ubranka wykonane ze sztucznych materiałów, substancje uczulające w pieluszkach, nadmierne pocenie się, biegunkę czy długotrwałą antybiotykoterapię.
Jak radzić sobie z oparzeniami?
W profilaktyce odparzeń najważniejsza jest dbałość o higienę. W przypadku maluszków należy dbać o częstą wymianę pieluszek, a także myć okolice intymne dziecka i smarować odpowiednim kremem. Dobrze jest jak najczęściej wietrzyć pupę niemowlaka oraz ubierać je w przewiewne i miękkie ubranka, które zostały wykonane z miękkich materiałów. Warto zwrócić uwagę na skład pieluszek - niektóre z nich mogą zawierać substancje uczulające. Dziecka nie należy przegrzewać. Inaczej dochodzi do wzrostu potliwości ciała, co zwiększa ryzyko podrażnień skóry. Delikatną skórę niemowlaka należy odpowiednio osuszać, unikając energicznych ruchów ręcznikiem. Trzeba także na bieżąco sprawdzać stan skóry i zakupić maść, która ma działanie przeciwzapalne.
Jaką maść stosować na odparzenia?
Odparzenia skóry wymagają zastosowania maści, która ma działanie przeciwzapalne i ochronne. Warto ją świadomie wybrać, zwłaszcza w przypadku dziecka, którego skóra jest cienka i delikatna. Polecany produkt to Sudocrem Expert. Jest to maść hipoalergiczna, która nadaje się do każdego typu skóry. Produkt posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych. Maść zawiera tlenek cynku, który działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i łagodząco na skórę. W składzie znalazł się także alkohol benzylowy, który znieczula i miejscowo dezynfekuje oraz lanolina, która przywraca odpowiedni stopień nawilżenia. Krem łagodzi podrażnienia już po pierwszym dniu stosowania, a także łagodzi poczucie swędzenia i pieczenia skóry.
Jak stosować Sudocrem?
Sudocrem najlepiej stosować jest profilaktycznie. Należy nakładać go codziennie, zaraz po umyciu okolic intymnych dziecka a nałożeniem nowej pieluszki. Utworzy on wtedy na skórze warstwę ochronną, która będzie zapobiegać podrażnieniom i rozwoju infekcji. Można po niego sięgnąć także w przypadku zauważenia pierwszych objawów odparzenia tj. zaczerwienia i łuszczenia się skóry. Krem będzie miał wówczas działanie przeciwzapalne, przyniesie również ulgę. Można go nakładać tak często, jak to potrzebne - nie ma limitu stosowania. Warto jednak pamiętać, że krem jest wydajny, należy go więc aplikować w niewielkich ilościach. Więcej na https://sudocrempolska.pl/.
Odparzenia skóry to problem, który w wielu przypadkach można uniknąć. Najważniejsza jest prawidłowa higiena, częsta zmiana pieluch oraz stosowanie kremu ochronnego. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów również nie powinno się panikować. To się zdarza. Należy wtedy sięgnąć po maść przeciwzapalną. Jeśli objawy nie ustępują - wówczas potrzebna jest wizyta u lekarza. Powodem do niepokoju jest wysypka, grudki i pęcherzyki.
materiał zewnętrzny