Partner: Logo KobietaXL.pl

Lista objawów nieprzyjemnych menopauzy jest długa. Jednak te poniżej wymieniona, należą bez wątpienia do najbardziej uciążliwych. Są jednak naturalne sposoby walki z nimi, które mogą przynieść ulge. 

1. Bolesny seks

 Bardzo często kobiety podczas menopauzy mają mniejsze zainteresowanie seksem i często wynika to z dyskomfortu, który odczuwają.

Nierzadko występuje ból przed, w trakcie lub zaraz po stosunku płciowym. Intensywność może wahać się od lekkiego bólu do głębokiego, który utrzymuje się przez wiele godzin po penetracji.

Menopauza jest związana z atrofią sromu i pochwy, stanem powodującym suchość i osłabienie ścian pochwy z powodu spadku estrogenu.

Więcej gry wstępnej może stymulować naturalne nawilżenie i prowadzić do mniejszego bólu i większej przyjemności podczas seksu.

Stosowanie bez recepty nawilżacze pochwy również mogą pomóc. Lekarz może również przepisać dopochwowe czopki hormonalne.

 

 

2. Uderzenia gorąca

 Najczęściej rozpoczynają się one w okresie okołomenopauzalnym. gdy spada zarówno poziom estrogenu, jak i progesteronu.

Uderzenia gorąca mogą wywoływać uczucie nagłego ciepła głównie na twarzy i szyi. Objawy obejmują zaczerwienienie lub zaczerwienienie twarzy, nadmierne pocenie się i szybkie bicie serca. Mogą trwać nawet ponad 10 lat.

 

Warto sięgnąć po naturalne środki, skuteczne są szałwia i dziurawiec, ten drugi niestety można zażywać wyłącznie zimą, bo może powodować przebarwienia na skórze w reakcji ze słońcem. Warto nosić przewiewne ubrania i ubierać się „na cebulkę”

W przypadku bardzo nasilonych objawów pomaga wyłącznie hormonalna terapia, pod kontrolą lekarza.

 

 

3. Zmiany nastroju

 Zmiany nastroju wynikające z wahań poziomu hormonów są częstym zjawiskiem i potrafią być bardzo uciążliwe. Smutek, płaczliwość, napady złości, to wszystko może towarzyszyć menopauzie.

Warto rozmawiać o tym z domownikami, unikać stresu i nadmiaru obowiązku. Pomagają ćwiczenia fizyczne i medytacja. Ważna jest samoobserwacja, bo w menopauzie często dochodzi do depresji. Jeśli obniżony nastrój utrzymuje się non stop, konieczna jest konsultacja z psychiatrą.

 

4. Bezsenność

 Kłopoty ze snem to kolejny częsty objaw menopauzy. Chociaż przyczyny są różne, możesz doświadczyć bezsenności z powodu spadku estrogenu, a niższe poziomy hormonu progesteronu mogą również wpływać na zasypianie. Ze snu wybudzają także uderzenia gorąca, dlatego jest to problem złożony.

 

 Należy unikać alkoholu, kawy i mocnej herbaty, szczególnie przed snem. Dbać o lekkie posiłki wieczorem. W przypadku długotrwałej bezsenności konieczna jest konsultacja z lekarzem.

 

 

5. Nietrzymanie moczu

 Spadek estrogenu w okresie menopauzy może osłabić cewkę moczową. W rezultacie dochodzi do nietrzymania moczu.

W łagodnej postaci można próbować ćwiczeń Kegla, aby wzmocnić mięśnie dna miednicy. Może to dać ci większą kontrolę nad funkcją pęcherza. Generalnie jednak ta dysfunkcja wymaga zabiegu chirurgicznego.

 

 

6. Kłopoty z pamięcią

Niestety, to dość częsty i uciążliwy objaw. Wiąże się również z brakiem snu, wahaniami nastroju. Warto zadbać o stymulację mózgu, rozwiązywać krzyżówki, quizy, uczyć się nowych rzeczy. Należy dbać o kontakty społeczne i przebywać w towarzystwie innych osób.

 

źródło https://www.inmujeres.gob.es/areasTematicas/salud/publicaciones/GuiaSalud/docs/Salud_V.pdf

 

Tagi:

menopauza ,  objawy menopauzy , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót