Podobne artykuły:
Jak czytamy w Starym Testamencie, król Dawid zobaczył w kąpieli nagą Batszebę, żonę jednego z jego dowódców. Zachwycony jej widokiem, postanawia ją uwieść. Batszeba zachodzi w ciążę, podczas gdy jej mąż jest na wojnie. Dawid wie, że wszystko wyjdzie na jaw. Trzeba więc, by dowódca zginął na polu bitwy i w ten sposób się go pozbyć. Ale wyrzuty sumienia nie zniknęły...
I własnie wtedy Dawid zwraca się wówczas do Boga Wszechmocnego i błaga, by ten oczyścił go hyzopem.
Scena z kąpieli Baszteby była natchnieniem dla Rembrandta. Czytajcie o tym:Baszteba i Rembrandt
Jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia nabożeństwa w kościołach rozpoczynały się pokropieniem przez kapłana wodą święconą wiernych, którzy w tym czasie powtarzali:
„Pokrop mnie, Panie, hyzopem, a stanę się czysty; obmyj mnie, a nad śnieg wybieleję…”
Hyzop (Hyssopus L.) to rodzaj roślin należący do rodziny jasnotowatych. Pochodzi z krajów śródziemnomorskich i Azji Mniejszej. Występuje około 5 gatunków tej rośliny. Niektóre z nich są uprawiane jako rośliny lecznicze lub przyprawy kuchenne. Hyzop występuje w Europie Południowej i Środkowej, Afryce Północnej, Azji Zachodniej, Ameryce Północnej i na Kaukazie. Gatunkiem typowym występującym również w Polsce jest hyzop lekarski, zwany również izapem lekarskim, józefkiem, józefką.
Hyzop lekarski (Hyssopus officinalis), bardzo popularny, głównie na obszarze południowej Europy i na Bliskim Wschodzie. Na obszarach Europy Środkowej, jako przyprawa, roślina nie jest prawie wcale używana. Nazwę tej rośliny odnaleźć można już w Biblii, ale w czasach starożytnych też o hyzopie pisano. Pisał o nim m.in. Pedanios Dioskurydes, grecki lekarz, farmakolog i botanik oraz Hipokrates, grecki lekarz, jeden z najwybitniejszych prekursorów współczesnej medycyny. Do Polski hyzop dotarł w XVI wieku dzięki zakonom benedyktynów i cystersów, którzy rozpowszechniali zioła i rośliny przyprawowe, uprawiając je w ogrodach przyklasztornych.
Hyzop nie wymaga specjalnych gleb i nie jest wymagający. Roślina, to niewielki półkrzew, dorastający do 20-30 cm. Liście ma niewielkie, lancetowate. W okresie kwitnienia pojawiają się drobne kwiaty, najczęściej białe, niebieskawe lub różowe. Jest rośliną miododajną.
Hyzop lekarski zawiera olejek lotny, glikozydy, żywice, garbniki, cukier. Jest stosowany jako środek łagodzący kaszel. Działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Działa wiatropędnie, zapobiega nadmiernemu poceniu się, podnosi ciśnienie krwi. Pomaga w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, reguluje pracę żołądka, pobudza apetyt. Nie zaleca się stosowania hyzopu w okresie ciąży, bowiem w dużych dawkach może spowodować krwawienie i poronienie.
Ziele hyzopu ma lekko gorzkawy, korzenny smak i przyjemny, słodkawy zapach. Najbardziej aromatyczne są liście, które najczęściej są wykorzystywane zarówno świeże jak i suszone.
W kuchni hyzop lekarski nadaje się do przyprawiania sałatek mięsnych i rybnych. Z uwagi na jego właściwości, które przyczyniają się do łatwiejszego przyswajania ciężkostrawnych potraw, wykorzystuje się hyzop do przyprawiania smażonych dań mięsnych, wszelkich pieczeni, potraw warzywnych, z fasolą i grochem na czele. Przyprawia się nim potrawy z ziemniaków, sałatki i surówki warzywne. Wspaniale harmonizuje z selerem i pietruszką. Stosuje się go do peklowania mięs, a także w przemyśle konserwowym i monopolowym. Z ziela uzyskuje się olejek używany do produkcji wódek i win ziołowych. Francuski likier Chartreuse oparty jest na destylacje winnym i ekstraktach ze 130 różnych ziół, w tym z hyzopu. Przyprawa komponuje się również z twarogiem, serami i pasztetami. We Francji i we Włoszech często szczyptę przyprawy dodaje się do sosów, dressingów i majonezów.
SAŁATKA WARZYWNA Z HYZOPEM
Składniki:
- 2 marchewki
- 2 pietruszki
- 1 kalarepa
- 4 pomidorki koktajlowe
- 2 ogórki konserwowe
- 2 ziemniaki
- 1/2 selera
- 2 jajka
- 2 łyżki majonezu
- hyzop lekarski - 1 łyżka świeżych liści
- 1 łyżka oliwy
- 3 szklanki bulionu
- sól i pieprz do smaku
- Hyzop przygotowujemy minimum dzień wcześniej. Drobno posiekany zalewamy lekko podgrzaną oliwą i pozostawiamy w chłodnym miejscu.
- Jaja gotujemy na twardo i studzimy. Marchew, pietruszkę, kalarepę, ziemniaki i seler kroimy w talarki i gotujemy w bulionie do miękkości.
- Pomidorki koktajlowe i ogórki kroimy w plasterki.
- Wszystkie warzywa po ostudzeniu łączymy z majonezem, dodajemy drobno pokrojony hyzop, doprawiamy solą i pieprzem. Dekorujemy pokrojonym w plasterki jajkiem.
Zdjęcia i przepis z artykułu Smakowity Blog