Ludzkie wszy są niewielkich rozmiarów – średnio 3-4 mm. Nie mają skrzydeł i w przeciwieństwie do pcheł nie potrafią skakać. Przechodzą z włosa na włos, więc żeby się „zarazić”, trzeba znaleźć się w bliskim kontakcie z nimi. Z tego powodu miejsca, w których wszy rozprzestrzeniają się najlepiej, to duże skupiska ludzi. Wszy najczęściej atakują dziewczynki z gęstymi, długimi włosami. Jeśli mają wyjątkowo sprzyjające warunki, na jednej ludzkiej głowie może ich być nawet kilka tysięcy.
„Złapać wszy” można także przez przeniesienie ich jaj, które potocznie nazywane są gnidami. Jeśli osoba, która ma te pasożyty, podrapie się, a potem tą ręką dotknie koca lub pluszowej maskotki, wówczas na tych przedmiotach może pozostawić jaja. Pojawienie się wszy u kolejnych osób jest już tylko kwestią czasu. Zainfekować się możemy też w środkach komunikacji publicznej i w każdym innym miejscu, w którym pojawi się posiadacz tych owadów.
Jeśli chcecie szybko pozbyć się wszy, polecamy domowy środek:
Czego potrzebujemy:
• Grzebień do usuwania gnid
• Płyn do płukania jamy ustnej
• Ocet jabłkowy
• Czepki kąpielowe lub plastikowe torby wystarczająco duże na głowę
• Ręczniki
Sposób użycia:
1. Namoczyć włosy płynem do płukania ust, omijając twarz. Nie spłukiwać.
2. Zakryć głowę czepkiem lub folią na 30- 40 minut.
3. Spłukać włosy wodą, następnie dokładnie namoczyć je octem jabłkowym. Nie spłukiwać.
4. Mokre włosy zawinąć w ręcznik lub nałożyć nowy czepek. Pozostawić głowę zakrytą na kolejne 40 minut..
5. Umyć włosy zwykłym szamponem. Mokre włosy rozczesać grzebieniem, usuwając przy tym gnidy i wszy.
6. Zabieg powtórzyć 3 dni później.
Składniki płynów do płukania ust, takie jak tymianek, mięta i eukaliptus, pomagają zabijać żywe wszy. Ocet zabija i dorosłe osobniki i gnidy.