Partner: Logo KobietaXL.pl
Często można spotkać się z opinią, że nadmiar tej witaminy może podnosić ciśnienie. Czy to prawda? Podpowiadamy!

Witamina B12 – najważniejsze właściwości

Witamina B12, zwana również kobalaminą, jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przede wszystkim pomaga w produkcji czerwonych krwinek, które odpowiadają za transport tlenu do komórek. Jest również ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, ponieważ pomaga w produkcji mieliny, czyli białkowej osłonki, która otacza neurony.

Dodatkowo witamina B12 może pomagać w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, co może pomóc w zapobieganiu chorobom. Jej niedobór może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak anemia, zaburzenia układu nerwowego i zaburzenia wzrostu u dzieci. Dlatego ważne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość tej witaminy poprzez odpowiednią dietę lub suplementację.

Czym grozi nadmiar witaminy B12?

Nadmiar witaminy B12 jest rzadko spotykanym zjawiskiem, ponieważ jest ona usuwana z organizmu przez nerki. Jednak niektóre osoby mogą przyjmować nadmierne ilości tej witaminy w postaci suplementów lub leków, co może prowadzić do dolegliwości, takich jak bóle głowy, zaburzenia snu, czy sztywność stawów. Niektórzy skarżą się również na nudności i wymioty. Tego typu zjawiska zdarzają się jednak niezwykle rzadko. Zdecydowanie powszechniejsze są niedobory kobalaminy, dlatego suplementacja bardzo często bywa zalecana przez lekarzy. 

Czy witamina B12 może podnosić ciśnienie?

Nierzadko można spotkać się z opinią, że kobalamina w nadmiernej ilości ma tendencję do powodowania wzrostu ciśnienia krwi.  Ciśnienie tętnicze jest regulowane jest przez szereg czynników, w tym takich jak poziom sodu i potasu w organizmie, stan zdrowia naczyń krwionośnych, poziom hormonów oraz styl życia – dieta, aktywność fizyczna, czy palenie tytoniu. Nie ma żadnych wiarygodnych dowodów naukowych na to, że witamina B12 może podnosić ciśnienie tętnicze. Witamina B12 jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale nie ma bezpośredniego wpływu na wysokość naszego ciśnienia. 

Jak widać nie ma żadnych dowodów na to, że witamina B12 może podnosić ciśnienie. Jej nadmiar występuje bardzo rzadko, zazwyczaj wyłącznie u osób, które znacznie przekraczają codzienną zalecaną dawkę suplementów. Nawet w przypadku znacznego przedawkowania nie ma jednak ryzyka nadmiernego podniesienia ciśnienia tętniczego. Potencjalne działania niepożądane ograniczają się do bólów głowy, nudności, czy problemów ze snem. 

Artykuł powstał na podstawie artykułu Witamina B12 - właściwości, skutki nadmiaru i niedoboru opublikowanego na stronie Aura Herbal. 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Powrót