Partner: Logo KobietaXL.pl

Jakie bakterie znajdują się w probiotykach ginekologicznych?

W probiotykach ginekologicznych obecne są przede wszystkim te bakterie, które naturalnie występują w fizjologicznej mikrobiocie pochwy. Należą one do rodzaju Lactobacillus i ich zadaniem jest wytwarzanie kwasu mlekowego, który pozwala utrzymać kwaśne pH pochwy. Dzięki temu inne potencjalnie chorobotwórcze drobnoustroje nie mają możliwości zasiedlenia, czego konsekwencją mógłby być rozwój infekcji.

Preparaty z probiotykami ginekologicznymi mogą dodatkowo zawierać takie składniki jak kwas hialuronowy lub witaminy A i C, które wpływają na poprawę nawilżenia i łagodzenie stanów zapalnych.

Jak wybrać odpowiedni probiotyk ginekologiczny?

Na rynku dostępne są probiotyki dopochwowe pod postacią globulek lub kapsułek. Probiotyki w tej formie umożliwiają kolonizacje pożytecznych bakterii w pochwie, wpływając tym samym na odbudowę jej mikrobioty. Preparaty te najczęściej stosuje się pomocniczo podczas leczenia trwającej już infekcji.

Probiotyki ginekologiczne można również dostać w formie doustnych tabletek. Działają one wolniej niż te stosowane dopochwowo. W związku z tym warto je stosować głównie w celach profilaktycznych. Co więcej, w niektórych aptekach można również spotkać żele do higieny intymnej z probiotykami, a także podpaski i tampony probiotyczne.

Kiedy warto stosować probiotyki ginekologiczne?

Stosowanie probiotyków ginekologicznych jest zalecane w kilku przypadkach. Warto, aby sięgały po nie kobiety, u których dochodzi do nawracających infekcji okolic intymnych. Polecane są również osobom regularnie uprawiającym sport, korzystającym z basenów i saun, a także kobietom ciężarnym i w okresie połogu. W sytuacji, gdy mimo stosowania probiotyków wciąż utrzymuje się stan zapalny okolic intymnych lub odczuwa się objawy infekcji, warto zgłosić się o poradę do ginekologa.

Tagi:

zdrowie ,  probiotyki , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót