Dorosły człowiek powinien przesypiać około 7-8 godzin na dobę. Permanentny niedobór snu może negatywnie odbić się nie tylko na naszym samopoczuciu, ale i zdrowiu. Jeżeli źle śpimy, w ciągu dnia jesteśmy mniej aktywni, niespokojni, trudno nam się skoncentrować na nauce czy pracy. Pogarsza się pamięć i zmniejsza odporność. Jedna czy dwie nieprzespane noce mogą przytrafić się każdemu. Gorzej, jeśli problem ten trwa o wiele dłużej. W pierwszej kolejności należy wykluczyć u specjalisty wszelkie schorzenia wewnątrzpochodne, czyli choroby. Jeżeli jednak problem ze snem ma podłoże zewnętrzne, warto zastosować się do kilku porad, które ułatwią nam wieczorne zasypianie.
Zła dieta
Ewidentnie przyczynia się ona do bezsenności. Wieczorem należy unikać zbyt dużej ilości cukrów i węglowodanów. Organizm przerabia w nocy spożyte w nadmiarze węglowodany na tłuszcze, a cukier powoduje fermentację w jelitach czy wzdęcia. Przed snem warto posilić się lekką zupą, chudym mięsem czy duszonymi jarzynami. Należy pamiętać, że kolację powinno się skonsumować na 2-3 godziny przed snem.
Duszno w sypialni
Przed snem warto wywietrzyć pomieszczenie, w którym śpimy. Lepsza cyrkulacja i brak zaduchu w pokoju pozwolą nam na odetchnięcie pełną piersią i dostarczenie do organizmu większej ilości tlenu. Świeże powietrze ułatwi nam odprężenie i zapadnięcie w głęboki sen. Najlepsza temperatura do nocnego wypoczynku waha się między 18 a 20°C. Wtedy czujemy się najlepiej – nie jesteśmy ospali ani rozdrażnieni.
Właściwy materac
- Odpowiedni materac jest gwarantem spokojnego i efektywnego snu. Powinien on podpierać nasz kręgosłup i utrzymywać go w naturalnej pozycji bez konieczności ciągłej zmiany pozycji. Wybór właściwego materaca to sprawa indywidualna. Przed zakupem najważniejsze jest, żeby go przetestować – tylko w ten sposób uda nam się ocenić jego twardość i komfort użytkowania. Dobrze dopasowany materac powinien pomóc nam w pozbyciu się bólu kręgosłupa oraz ramion, a także wpłynąć na jakość naszego snu. Często zmiana materaca pozwala na uporanie się z problemem bezsenności. – mówi Tomasz Goc, Dyrektor Handlowy w Fabryce Materacy JANPOL.
Głowa wolna od zmartwień
Sypialnia nie powinna kojarzyć nam się z pracą i aktywnością umysłową. Godzinę przed pójściem spać warto zrezygnować z oglądania TV, przeglądania stron www czy korzystania z telefonu. Patrzenie w ekran tych urządzeń może nas rozbudzić, co zaburzy wieczorny cykl. Lepiej wybrać się na krótki spacer, który dotleni nasz mózg i lekko zmęczy organizm, co ułatwi zapadnięcie w głęboki sen.