Partner: Logo KobietaXL.pl

Leki przeciwzapalne, tabletki do ssania i spraye przeciwbólowe

Bez względu na przyczynę bólu gardła, chcemy pozbyć się go jak najszybciej. Przy silnych dolegliwościach bólowych od razu szukamy ratunku u lekarza, ale czasami wystarczą tabletki na gardło do ssania i naturalne domowe sposoby, żeby złagodzić nieprzyjemną dolegliwość.

Do grupy skutecznych leków dobrze działających na bóle gardła różnego pochodzenia (a także inne stany zapalne jamy ustnej) należą niesteroidowe leki przeciwzapalne. W tabletkach na gardło, takich jak np. Tantum Verde http://tantumverde.pl/pastylki-do-ssania znajduje się substancja czynna o nazwie benzydamini hydrochloridium działająca przeciwzapalnie i hamująca zmiany w naczyniach spowodowanych przez leukocyty. Benzydamina działa również przeciwobrzękowo i znieczulająco. Substancja nie powoduje działań niepożądanych ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego. Przed zażyciem leku należy jednak sprawdzić, czy substancje pomocnicze wchodzące w skład leku nie są przeciwwskazane przy niektórych chorobach.

W bólu gardła możemy pomóc sobie również, stosując spraye przeciwbólowe oraz tabletki o działaniu antyseptycznym, łagodzące stany zapalne (zawierające amylmetacresol). Pomóc mogą również lecznicze płyny do płukania gardła z chlorkiem cetylopirydyniowym działającym odkażająco.

Ziołowe pastylki do ssania i aerozole z kwasem mlekowym

Tabletki na gardło zawierające naturalne substancje, takie jak np. tymianek i podbiał, wyciąg z porostu islandzkiego czy propolis oraz spraye do gardła z kwasem mlekowym czy nanokoloidem srebra wykazują jedynie działanie pomocnicze w leczeniu zapalenia gardła. Ssanie tabletek zwiększa ilość śliny i sprawia, że gardło staje się bardziej nawilżone. Zioła, a także miód czy też mentol nie działają przeciwbólowo. Głównym zadaniem preparatów z naturalnymi wyciągami roślin jest nawilżenie gardła i jamy ustnej. Mentol i eukaliptus dają również uczucie chłodu i chwilowo zmniejszają odczuwanie bólu. Możemy więc je przyjmować, kiedy z jakiegoś powodu nie chcemy leczyć się NLPZ.

Płukanki z soli, sody lub octu jabłkowego

Regularne płukanie gardła ciepłą wodą z dodatkiem soli kilka razy w ciągu dnia pomaga zmniejszyć opuchliznę błony śluzowej gardła, rozrzedzić zalegającą wydzielinę i usunąć drażniące patogeny. Lekarze zalecają, żeby w szklance wody rozpuścić pół łyżeczki soli i w regularnych odstępach czasu (najlepiej co 3 godziny) przepłukiwać gardło roztworem. Do płukanki możemy dosypać również odrobinę sody oczyszczonej (1/4 łyżeczki). Taka płukanka pomoże zabić bakterie i zapobiegnie rozwojowi infekcji grzybiczej.

Działanie przeciwbakteryjne wykazuje również ocet jabłkowy. Ze względu na swój kwasowy charakter, ocet pomaga usuwać śluz zalegający w gardle i powstrzymuje rozprzestrzenianie się bakterii. Kiedy czujemy pobolewanie gardła, przygotujmy roztwór wody z octem w proporcji 1 szklanka wody do 1-2 łyżek octu i płuczmy nim gardło 2 razy na godzinę.

Duża ilość płynów, herbaty oraz rosół

Przy podrażnieniu i zapaleniu gardła pijmy jak najwięcej. W trakcie infekcji mocz powinien mieć delikatnie żółte zabarwienie lub być bezbarwny. Oznacza to wtedy, że dostarczamy sobie odpowiednią ilość płynów, a błony śluzowe są dobrze nawilżone. Dzięki temu mogą lepiej zwalczać bakterie i radzić sobie z czynnikami drażniącymi, takimi jak np. alergeny. Przy bólu gardła możemy pić wodę, letnią wodę z miodem, ale też ziołowe, czarne i zielone herbaty. Łagodząco na ból gardła działa również rosół, a obecny w nim sód może wykazywać działanie przeciwzapalne.

Rosół to również pożywny posiłek w trakcie choroby. Przy bólu gardła, kiedy trudno przełykać nam stałe pokarmy, płynny rosół będzie idealnym sposobem na dostarczenie sobie kalorii.

Lody, miód i nawilżacz powietrza

Silny ból gardła pomogą nam uśmierzyć lody (najlepiej sięgnąć po sorbety na patyku), a łyżeczka miodu sprawi, że gardło stanie się mniej podrażnione. Gęsty i słodki miód pokryje błonę śluzową gardła, delikatnie je nawilży i powstrzyma kaszel (suchy kaszel pojawia się często przy infekcjach gardła). Niektórzy twierdzą również, że miód wykazuje działanie przeciwbakteryjne i pomaga szybciej uporać się z infekcją.

Przy podrażnionym i bolącym gardle unikajmy też przesuszonych pomieszczeń. Zastosujmy nawilżacz powietrza, żeby pokój, w którym przebywamy stał się bardziej przyjazny dla naszych dróg oddechowych.

Choroby gardła pojawiają się często w sezonie jesienno zimowym. Żeby im zapobiec, unikajmy kontaktu z chorymi na grypę czy anginę, a także regularnie myjmy ręce. Wzmocnijmy też nasz organizm, zdrowo się odżywiając i uprawiając regularną aktywność fizyczną.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • http://www.health.com/health/gallery/0,,20640098,00.html#humidifier-throat-remedy
  • https://www.healthline.com/health/cold-flu/sore-throat-natural-remedies#prevention
  • https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=962
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/318631.php

Tagi:

przeziębienie ,  angina ,  ból gardła ,  choroba , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót