O swoją cerę dbamy każdego dnia, dostosowując pielęgnację do swojego wieku. Wmasowujemy i wklepujemy dobroczynne kremy, wykonujemy peelingi i nakładamy maseczki, regularnie odwiedzamy kosmetyczkę, a wszystko po to, aby jak najdłużej cieszyć się młodą i zadbaną skórą. Podobnie powinniśmy dbać o swoje stopy. Ich pielęgnacja, jeśli będzie prawidłowa, zajmie niewiele czasu, a przyniesie wiele korzyści.
Jak zmieniają się stopy wraz z wiekiem?
„Z wiekiem skóra zaczyna tracić ważne białko – kolagen. To również dotyczy stóp. Warto również wiedzieć, że w stopach w ogóle nie ma gruczołów łojowych, więc skóra nie może naturalnie się natłuszczać. Staje się podatna na przesuszania i powstawanie pęknięć. Jest w nich za to dużo gruczołów potowych – aż 250 000! Przyśpieszają one macerację naskórka. Poza tym zmieniają się paznokcie: stają się twardsze, grubsze, często są przesuszone. Dlatego też pielęgnacja stóp powinna znacznie się różnić od pielęgnacji innych części ciała i uwzględniać pojawiające się wraz z wiekiem zmiany” – wyjaśnia Sylwia Śląskiewicz, podolog z FootMedica.
Wiek 20+
W tym wieku skóra stóp powinna być elastyczna i sprężysta z odpowiednią ilością amortyzującej tkanki tłuszczowej. „Częstym problemem u osób młodych jest nadmierna potliwość. Może być uwarunkowana genetycznie lub wywołana wtórnie, m.in. zaburzeniami hormonalnymi, chorobami układu pokarmowego, stresem, złą pielęgnacją, bodźcami termicznymi, otyłością, a także intensywną aktywnością fizyczną, której podejmują się osoby w tym wieku” – mówi podolog.
Jak pielęgnować stopy?
Pamiętaj o odpowiedniej higienie i dokładnym osuszaniu stóp z uwzględnieniem przestrzeni między palcami.
Pozwól stopom oddychać! Dobieraj skarpetki i obuwie z oddychających, naturalnych materiałów.
Pamiętaj o dezynfekcji stóp preparatami przeciwbakteryjnymi np. w formie spray’u, po basenie czy po treningu w klubie fitness. W ten sposób ochronisz stopy przed infekcjami oraz nieprzyjemnym zapachem.
Aplikuj preparaty pielęgnacyjne zawierające składniki ograniczające wydzielanie potu – sole glinu oraz antybakteryjne odświeżające np. lawenda, menthol.
Przed rozpoczęciem dnia dobrze jest użyć kosmetyku dezodorującego, przeciwdziałającego poceniu się oraz działającego odżywczo, np. szybko wchłaniający się Callusan Fresh.
W przypadku intensywnego pocenia się stóp, odwiedź gabinet podologa, który doradzi odpowiednie postępowanie.
Wykonaj badanie stóp, aby dowiedzieć się czy masz wady stóp lub predyspozycje do określonych deformacji. Będziesz wiedzieć, jak im zapobiegać już teraz.
Wiek 30+
W tym wieku można zaobserwować pierwsze zmiany na stopach. „W skórze zaczyna się proces zmniejszania ilości kolagenu, co wpływa na utratę elastyczności i sprężystości, przez co skóra staje się bardziej podatna na przesuszanie. Zaniedbanie pierwszych niepokojących sygnałów może wiązać się z pojawieniem się problemu pękających pięt, co nieestetycznie wygląda i sprawia ból podczas chodzenia” – wyjaśnia Sylwia Śląskiewicz z FootMedica.
Jak pielęgnować stopy?
Zadbaj o systematyczne złuszczanie gromadzącej się warstwy rogowej naskórka, wykonując peeling raz w tygodniu.
Stosuj wieczorem kremy nawilżające i odżywcze, dzięki czemu zachowasz odpowiednią elastyczność skóry.
Kupuj preparaty do stóp bogate w mocznik i naturalne tłuszcze, takie jak: masło shea, olej lniany, olej kokosowy oraz witaminy A i E.
Umów się na konsultację do podologa. W trakcie wizyty specjalista oceni kondycję stóp i zaleci odpowiednią pielęgnację.
Wiek 40+
Stopy w tym wieku są bardziej narażone na powstawanie odcisków czy modzeli. Takie zrogowacenia wynikają z nadmiernego ucisku i tarcia np. przez źle dobrane obuwie czy pojawienie się deformacji w ich obrębie, np. palucha koślawego, płaskostopia. Zmienia się również kondycja paznokci. Paznokcie w wyniku przesuszenia lub korzystania z lakierów hybrydowych tracą przejrzystość i naturalny koloryt.
Jak pielęgnować stopy?
Postaw na wygodne obuwie. Okazjonalnie zakładaj szpilki czy buty typu baleriny.
Zachowaj odpowiednią amortyzację i podparcie stopy korzystając z wkładek indywidualnie dopasowanych do stopy.
Odpuść malowanie paznokci w okresie zimowym, aby płytka paznokciowa miała czas na regenerację i wzmocnienie.
Aplikuj na paznokcie witaminowe preparaty natłuszczające bogate w olej rycynowy, oliwę z oliwek czy olej z kiełków pszenicy.
Odwiedzaj gabinet podologa, który bezpiecznie usunie wszelkie zmiany, takie jak odciski czy modzele, a także odpowiednio opracuje stopy i paznokcie.
Wiek 50+
W tym wieku często zaczynają się poważne problemy ze stopami. Wszystkie zaniedbania
z poprzednich lat teraz uderzają z podwójną siłą. Osoby w tym w wieku zazwyczaj zmagają się z problemami układu krążeniowego, co powoduje powstawanie patologicznych zmian na skórze, w tym skórze stóp. Są to zaburzenia rogowacenia takie jak: modzele, odciski, rozpadliny, które mogą być także związane z zanikającą tkanką tłuszczową, odpowiadającą za naturalną amortyzację stopy.
„Zmieniają się również paznokcie stóp. W związku z niedotlenieniem i złym odżywianiem komórek, a także mechanicznym uciskiem w przeszłości są twardsze, grubsze, zmienione kolorystycznie. Bardzo podatne są na infekcje bakteryjne i grzybicze. Mogą także przybierać formę przerośniątą, która utrudnia chodzenie” – dodaje Sylwia Śląskiewicz, podolog
z FootMedica.
Jak pielęgnować stopy?
Unikaj przegrzewania i pocenia się stóp.
Noś obuwie dopasowane do kształtu stopy.
Aplikuj kosmetyki silnie nawilżające oraz ochronne jako profilaktykę przeciwgrzybiczą.
Wykonaj profesjonalne badanie stóp i w przypadku zalecenia przez fizjoterapeutę, noś indywidualne wkładki ortopedyczne, które zwiększą komfort chodzenia.
Regularnie odwiedzaj gabinet podologa, który usunie odpowiednią ilość martwego naskórka oraz opracuje paznokcie.
Stopy noszą nas całe życie i muszę być w dobrej kondycji nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Jak wiemy lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto przyjrzeć się swoim stopom zanim pojawiają się pierwsze dolegliwości. Wszelkie zaniedbania w młodości, dadzą o sobie znać w jesieni życia.