Partner: Logo KobietaXL.pl
Panuje mylne przekonanie, że noszenie protezy zębowej jest wyłącznym atrybutem starszego wieku lub efektem niedostatecznego dbania o naturalne zęby. Przyczyn utraty zębów może być wiele i niekoniecznie wiążą się one z wiekiem, są to m.in.: choroby dziąseł, urazy, uwarunkowania genetyczne, czy leczenie np. onkologiczne. Bez względu na przyczynę – utrata zębów wiąże się z poczuciem nieodwracalnej straty. Zwyczajnie pojawia się lęk przed dotkliwą zmianą w życiu. Nie wiadomo, co robić, jak to będzie w nowej sytuacji, gdy staniesz się użytkownikiem protezy zębowej? Warto wiedzieć, że to niepotrzebne reakcje i do życia z protezą przystosowały się już miliony ludzi na całym świecie.

Proteza zębowa to normalna rzecz

Niezależnie w jakim wieku jest użytkownik protezy zębowej, może czuć się z nią zawsze komfortowo. Dzięki prawidłowemu dopasowaniu i umocowaniu, a także naturalnemu wyglądowi protez, rozpoznanie osób, które je noszą, jest prawie niemożliwe. Pomaga w tym również odpowiednie dbanie o protezę, co zwiększa wygodę jej użytkowania, a także wpływa na estetykę.
Protezę zębową ma aż co druga osoba po 40 roku życia w Polsce [3], co oznacza, że niemal każdy z nas może znać posiadacza protezy, chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy.

 

Raport „9 milionów powodów – użytkownicy protez zębowych w Polsce” pokazuje, że użytkownikami protez zębowych w Polsce w przeważającej części są kobiety oraz osoby o średnim i wyższym wykształceniu. Co więcej, aż 69% osób noszących protezę zębową ma niespełna 70 lat (40-69). To znaczy, że nadal są aktywni zawodowo. Należy więc zakładać, że dbanie o stan zdrowia i estetyczny wygląd to dla nich bardzo ważna na co dzień kwestia. Te osoby doświadczają jednak poczucia wstydu, lęku przed ośmieszeniem oraz izolacji. To one potrzebują wsparcia, by móc otwarcie mówić o swoich wątpliwościach związanych z protezą zębową, szukać odpowiedzi na pytanie, jak prawidłowo ją mocować i pielęgnować, by móc w pełni cieszyć się życiem.

TŁUMACZY ANNA KĘDZIERSKA, EKSPERT KAMPANII „9 MILIONÓW POWODÓW”.

Komfort noszenia protezy

Chcąc zadbać o komfort fizyczny i psychiczny przy noszeniu protezy zębowej, należy pamiętać, by przede wszystkim została dobrze dopasowana przez protetyka. W odpowiednim mocowaniu pomaga krem mocujący, który zapewnia całodniowe utrzymanie protezy oraz pomaga zapobiegać dostawania się cząstek żywności pod protezę. Podstawą pielęgnacji jest codzienne szczotkowanie odpowiednią pastą i delikatną szczoteczką. Pomaga to utrzymać protezę w dobrym stanie przez długi czas, a także gwarantuje, że zęby będą czyste, a oddech świeży. Jednak nie każda pasta jest  dla niej dobra . Jest ona wykonana z materiału delikatniejszego niż szkliwo zębów, dlatego stosując zwykłą pastę, narażamy protezę na powstawanie mikrouszkodzeń w postaci zarysowań. W nich z kolei mogą namnażać się bakterie odpowiedzialne za powstawanie przebarwień, a także nieświeży oddech. Rozwiązaniem jest zamiana zwykłej pasty do zębów na pastę przeznaczoną do czyszczenia i ochrony własnych zębów i protezy zębowej. Skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem bakterii i grzybów gromadzących się na protezie zapewniają również specjalistyczne tabletki do czyszczenia protez zębowych. Tabletki czyszczą protezę zębową bez zarysowań, dzięki czemu, pozostaje ona czysta, wolna od przebarwień oraz gładka. To bardzo wygodny i prosty sposób pielęgnacji protezy, a regularne korzystanie z niego zapewnia dokładne czyszczenie, jak i świeżość każdego dnia.

9 milionów użytkowników protez zębowych

Proteza zębowa to zupełnie normalna rzecz. W Polsce ma ją 9 milionów osób, w tym ludzie w różnych przedziałach wiekowych, zarówno z dużych jak i małych miast oraz różnych etapach życia, a każda
z nich może czerpać radość z życia bez ograniczeń. Dobrze dopasowana proteza i dbanie o nią, a także higiena jamy ustnej to klucz do sukcesu. Prawidłowe korzystanie z protezy daje pewność siebie, dzięki której łatwiej robić to, co się kocha najbardziej i szybko zapomnieć o początkowym stresie.

Tagi:

zęby ,  proteza ,  zdrowie ,  dentysta , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót