Chorobom tym może towarzyszyć krwawienie z zębów, opuchlizna i nadmierna wrażliwość na dotyk. Jak leczyć ból dziąseł i czym może być on spowodowany? Sprawdź poniżej!
Ból dziąseł a podrażnienia
W przeważającej większości przypadków ból dziąseł spowodowany jest podrażnieniami mechanicznymi błony śluzowej dziąseł. Jego bezpośrednią przyczyną mogą być:
• Zbyt agresywne mycie zębów.
• Używanie zbyt twardej szczoteczki do zębów.
• Używanie nici dentystycznej.
• Czyszczenie przestrzeni międzyzębowej wykałaczkami.
• Noszenie niedopasowanych protez zębowych.
• Noszenie aparatu ortodontycznego (stałego lub ściąganego).
W przypadku, gdy ból dziąseł wywołany jest podrażnieniem mechanicznym, należy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej i ograniczyć możliwe czynniki ryzyka. Warto wyposażyć się w szczoteczkę z miękkiego włosia oraz delikatnie czyścić nią powierzchnię zębów. Gdy możliwą
przyczyną bólu dziąseł są protezy zębowe lub aparat ortodontyczny, należy skonsultować się odpowiednio z: protetykiem lub ortodontą. W celu złagodzenia bólu można stosować żel stomatologiczny o właściwościach przeciwzapalnych Sachol. Dzięki salicylanowi choliny wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, a zawarty w żelu chlorek cetalkoniowy dodatkowo je wzmacnia.
Zapalenie dziąseł
Ból dziąseł jest jednym z charakterystycznych objawów zapalenia dziąseł. Towarzyszy mu krwawienie, nadmierna wrażliwość na dotyk i opuchlizna. Główną przyczyną stanu zapalnego w obrębie dziąseł jest niedostateczna higiena jamy ustnej. Pierwszym zauważalnym symptomem tej dolegliwości jest krwawienie, które występuje najczęściej podczas szczotkowania zębów. Na zapalenie dziąseł w szczególności narażone są:
• Osoby w przedziale wiekowym od 13 do 18 lat.
• Kobiety przechodzące menopauzę.
• Kobiety podczas miesiączki.
• Kobiety w ciąży.
• Kobiety stosujące doustną antykoncepcję hormonalną.
• Osoby chore na cukrzycę.
• Osoby z niedoborem witaminy B i C.
Podstawą w leczeniu zapalenia dziąseł jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Warto także odwiedzić gabinet dentystyczny w celu usunięcia kamienia nazębnego. Dodatkowo można złagodzić objawy tej dolegliwości, regularnie stosując płukanki z ciepłego roztworu z soli, który ma właściwości antybakteryjne. W tej roli dobrze również sprawdzą się szałwia i kurkuma.
Parodontoza
Parodontoza, nazywana również zapaleniem przyzębia, to poważna choroba, której jednym z głównych objawów jest uciążliwy ból dziąseł. Jej bezpośrednią przyczyną jest zwykle nagromadzenie bakterii w jamie ustnej (w tym również w płytce nazębnej). Wynika to najczęściej z nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Parodontoza, ze względu na podobieństwo objawów, bywa niekiedy mylona z zapaleniem dziąseł. Zwykle rozpoczyna się od krwawienia podczas szczotkowania zębów. Dopiero z czasem pojawia się ból i odsłanianie przestrzeni międzyzębowych. Choroby tej nie należy bagatelizować, ponieważ może ona prowadzić nawet do utraty zębów.
Leczenie parodontozy polega w głównej mierze na odpowiednim rozpoznaniu, a następnie usunięciu przyczyny tej choroby. Podstawą jest dbanie o higienę jamy ustnej oraz odwiedzenie stomatologia m.in. w celu pozbycia się kamienia nazębnego. Jeśli to nie pomaga, konieczne jest zastosowanie antybiotyków w celu zabicia bakterii odpowiadających za paradontozę. W celu złagodzenia dolegliwości bólowych można skorzystać również ze sprawdzonych domowych sposobów. Jednym z nich są płukanki ziołowe np. z szałwii czy z rumianku. Należy jednak uważać przy przyjmowaniu leków, ponieważ zioła mogą wchodzić z nimi w interakcję i skutkować niepożądaną reakcją organizmu.
Źródła:
Jóźwik M., Kopański Z., Choroby przyzębia, w: „Journal of Clinical Healthcare” 2014, no. 1, s.
30-34.
Sender-Janeczek A., Ziętek M., Miejscowe zastosowanie antyseptyków i antybiotyków w leczeniu przewlekłego zapalenia przyzębia – przegląd piśmiennictwa, w: „Dental and Medical Problems” 2007, vol. 44, s. 396-402.
Kowalski J., Campylobacter rectus – charakterystyka drobnoustroju oraz jego rola w zapaleniach dziąseł i przyzębia, w: „Dental and Medical Problems” 2010, vol. 47, s. 478-481.