- Męczennice cielistą stosuje się przy zwalczaniu bezsenności, przy zaburzeniach snu i trudnościach z zasypianiem. Ziele doskonale łagodzi stany niepokoju, lęku oraz wspomaga leczenie depresji mówi Marcin Stefański z Ziołowego Pogotowia. - Uważa się także, że ma właściwości przeciwbólowe i delikatnie obniża ciśnienie krwi.
Ale za najcenniejszą jej właściwość uznaje się jej działanie uspokajające, ponieważ skutecznie redukuje napięcie nerwowe oraz objawy skrajnego wyczerpania organizmu.
Jak ją stosować?
Łyżeczkę suszonej rośliny trzeba zalać filiżanką wrzątku, pozostawić pod przykryciem na 5-10 minut, przecedzić i wypić najlepiej przed snem.
Nazwa łacińska pochodzi od słowa passio oznaczającego cierpienie i flos – kwiat.
Z Ameryki Południowej do Europy przywiózł ją mnich Giacomo Bosio. dopatrzył się w nim symboli religijnych, związanych z męką i cierpieniem Chrystusa.
Wokół rośliny zaczęły powstawać niezliczone legendy, między innymi. ta, że męczennica wyrosła z łez Chrystusa, wiszącego na krzyżu. Roślina ta nazywana jest u nas także Kwiatem Męki Pańskiej, Kwiatem Pięciu Ran Chrystusa lub Koroną Pańską. Nawracając Indian na wiarę chrześcijańską, misjonarze chętnie sięgali po passiflorę, tłumacząc zawarte w niej symbole.
Sięgajcie po Passiflorę.