Izolacja społeczna, rosnąca liczba chorych, strach o przyszłość – te czynniki niewątpliwie sprzyjają napadom lęku. Nic tak jednak nie osłabia naszego organizmu jak stres, warto więc wiedzieć, jak radzić sobie w takiej sytuacji.
1. Miej świadomość narastającego lęku
Jeśli zaczynasz mieć objawy fizyczne związane z poziomem lęku, takie jak uczucie duszności, kołatanie serca, chęć do płaczu, uświadom sobie, że jest to uzasadnione i zupełnie normalne. Nie jest to żaden powód do wstydu. Pracuj wówczas nad swoim oddechem. Usiądź wygodnie, oddychaj spokojnie i licz swoje oddechy. Wciągaj głęboko powietrze nosem, wypuszczaj ustami. Kilka minut powinno wystarczyć. Jeśli umiesz medytować, medytuj.
2. Odłącz się od zewnętrznego świata
Nie siedź non stop z nosem w telewizorze lub telefonie. Odizoluj się na kilka godzin dziennie od wiadomości. Nie czytaj niesprawdzonych newsów, których dziś pełno. Sięgaj wyłącznie po opinie ekspertów.
3. Poćwicz
Wysiłek fizyczny to balsam dla naszego mózgu. Jeśli zaczynasz odczuwać głęboki lęk, zacznij ćwiczyć. Możesz też potańczyć przy ulubionej muzyce.
4. Zadzwoń do bliskiej osoby
Porozmawiaj z kimś, komu ufasz, lubisz przebywać w jego towarzystwie. Zamiast jednak omawiania bieżącej sytuacji, skupcie się raczej na miłych wspomnieniach.
5. Śpij
Nic tak nie działa kojąco na nasz system nerwowy, jak dobry sen. Jeśli masz ochotę na drzemkę w ciągu dnia, to nie odmawiaj jej sobie. Pamiętaj, żeby spać minimum 7 godzin na dobę.