Jak podnieść swoją samoocenę, a tym samym być jeszcze bardziej zadowolonym z życia?
Poczucie własnej wartości kształtuje się od najmłodszych lat życia, a wpływ na nie ma wiele czynników np.: predyspozycje genetyczne, cechy charakteru, normy kulturowe czy wychowanie. Dodatkowo poprzez własne doświadczenia i interakcję ze światem poznajemy siebie, uczymy się jacy jesteśmy oraz jak widzą nas inne osoby. Na podstawie tych doświadczeń kształtujemy stosunek do siebie i innych. Podpowiadamy co zrobić, aby uwierzyć w siebie i poczuć się lepiej z samym sobą?
Skąd bierze się niskie poczucie własnej wartości?
U podłoża naszego niskiego poczucia własnej wartości leży nasza nieadekwatna samoocena. Przyczyn zaniżonej samooceny jest wiele, jednak do tych najczęstszych należą: nieadekwatne wymagania stawiane przez rodziców, niesprawiedliwe porównywanie się z innymi, brak autoanalizy, negatywne opinie na temat naszej osoby oraz traumatyczne przeżycia. Jak to wpływa na nasze życie? – Osoby z zaniżoną samooceną często nie potrafią obronić swoich praw, a potrzeby innych przedkładają nad własne. Mają tendencję do podkreślania swoich niepowodzeń i postrzegają siebie jako mniej kompetentne, a wartość swoich sukcesów notorycznie obniżają. Niskie poczucie własnej wartości jest dla nich źródłem dyskomfortu i bólu. Właśnie dlatego maskując niską samoocenę często przesadnie podkreślają własną wartość, a swoje braki kompensują agresją czy arogancją – wyjaśnia Dorota Kobierska, trener rozwoju osobistego, coach, psychoterapeuta, właścicielka firmy Personal Effect.
Sprawdzone sposoby na podniesienie własnej wartości
Często osoby o zaniżonym poczuciu własnej wartości mają małą wiedzę o sobie, o własnych potrzebach, możliwościach, predyspozycjach czy umiejętnościach. Bywa też, że wiedzą więcej o innych niż o sobie samym. Właśnie dlatego, aby zwiększyć pewność siebie tak ważne jest dogłębne poznanie siebie. – Pierwszym krokiem do poznania samego siebie jest odnalezienie odpowiedzi na podstawowe pytania takie jak: kim jestem? co lubię? co sprawia mi przyjemność? o czym marzę? oraz co jest dla mnie ważne? Na podstawie tych pytań możemy określić jacy jesteśmy i co lubimy robić. To z kolei pozwoli nam rozwijać się i działać zgodnie z naszym „wewnętrznym ja”, co jest niezwykle istotne w procesie budowania poczucia własnej wartości – tłumaczy Dorota Kobierska. Dodatkowo pomocne może okazać się prowadzenie dzienniczka wdzięczności, który ułatwi dostrzec pozytywy i własne sukcesy. Pomaga to także osiągnąć właściwą samoocenę i daje impuls do zmiany. Istotne jest także to, abyśmy umieli skupiać się na swoich mocnych stronach, osiągnięciach i możliwościach, a z porażek wyciągali wnioski na przyszłość. – Świadomość własnych zalet i wad, silnych i słabych stron jest bardzo przydatna w procesie samorozwoju. Wiedząc jacy jesteśmy, jaki mamy potencjał i możliwości, a jakie słabe strony, znacznie łatwiej nam będzie pracować nad sobą, tak aby podnieść i zbudować poczucie własnej wartości – dodaje ekspert. Chcąc zwiększyć własną samoocenę powinniśmy także wyrobić u siebie nawyk urealniania tego, co myślimy na swój temat. Często nasze przekonania o nas samych są nieadekwatne do rzeczywistości, dlatego nie powinniśmy poczucia własnej wartości budować na własnych domysłach. Warto negatywne komunikaty i informacje o nas samych skonfrontować z faktami. – Czasami warto spojrzeć na siebie oczami innych, bo zdarza się, że sami dla siebie jesteśmy zbyt krytyczni. Poprośmy osoby, które dobrze nas znają – rodzinę, przyjaciół czy współpracowników, aby wskazali za co nas cenią, co w nas lubią oraz co według nich jest w nas wartościowe – wyjaśnia Dorota Kobierska z Personal Effect. Warto pamiętać, że wiara we własne możliwości dodaje skrzydeł, dlatego tak ważne jest, aby poświęcić czas samemu sobie i odbudować poczucie własnej wartości. Natomiast, w przypadku, gdy samodzielnie podejmowane próby wzmocnienia poczucia własnej wartości nie przynoszą odpowiednich efektów, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Praca z psychoterapeutą pozwoli odkryć przyczyny naszej zaniżonej samooceny oraz pomoże wypracować skuteczne i adekwatne sposoby wzmacniania poczucia własnej wartości.
Budowanie poczucia własnej wartości nie jest łatwe, wymaga od nas czasu i pracy nad sobą. Jednak efekty naszej pracy mogą być bezcenne, a docenienie własnych zalet i sukcesów sprawi, że nasze życie nabierze kolorów.