Partner: Logo KobietaXL.pl

Badania przedstawione jakiś czas temu na spotkaniu Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego mówią jednoznacznie, że ​​można poznać osobowość ludzi na podstawie rasy psa, jakiego mają.

 

Okazuje się, że ludzie wybierają zwierzęta podobne charakterologicznie do siebie. Ponadto odkryto, że ludzie o konkretnych przekonaniach preferują pewne rasy.

Wyniki wykazały korelacje między typami psów i osobowością właścicieli. I jak wynika z badań:

 

1. Ekstrawertycy preferują owczarki, takie jak collie lub owczarek niemiecki.

2. Ludzie o miłym charakterze wybierają zwierzęta ras takich jak labrador i golden retriever lub małe psy, takie jak chihuahua lub pudel.

3. Tak zwane psy - zabawki wybierane są przez twórcze i otwarte osoby.

4. Ludzie o stabilnej osobowości, mający emocje pod kontrolą,  często wybierają beagle lub afgańczyki.

 

 

Znacie zapewne te niezwykłe opowieści o psach, które snują ich właściciele? Psycholog Richard Wiseman wyjaśnia, że ​​osobowość, którą właściciele przypisują swoim psom, jest tak naprawdę odzwierciedleniem ich własnej osobowości.

Innymi słowy: to, co właściciel mówi o swoim zwierzaku, jest wiernym opisem tego, jaki w gruncie rzeczy jest jego właściciel.

Według Wisemana, jeśli chcesz dobrze poznać człowieka, a ma on psa, zapytaj go o dokładny opis charakterologiczny jego pupila. Będziesz wiedzieć wszystko!

 

 

Psycholog społeczny Jonathan Haidt twierdzi, że wybór rasy ma też związek z przekonaniami politycznymi. I tak:

1. Liberałowie wybierają psy nie sprawiające kłopotów, ale mające fantazję.

2. Konserwatyści wybierają posłuszne i lojalne zwierzęta.

 

- Wydaje się, że ludzie chcą zwierząt domowych, które pasują do ich matryc moralnych - podsumowuje Haidt.

 

 

Z kolei badania z University of Leicester School of Psychology wskazują, że najbardziej nieprzyjaźni ludzie wybierają psy uważane za potencjalnie agresywne, takie jak rasy pit bull, rottweiler lub american staffordshire.

 

Ale należy zauważyć, że specjaliści nie znaleźli związku między zachowaniem przestępczym a preferencją dla tego rodzaju zwierząt. I warto podkreślić, że poziom agresji psów z tych ras zależy wyłącznie od charakteru i typu tresury, jakie otrzymują od właścicieli.

 

 

Innym tematem jest sprzątanie po swoim psie. Profesor psychologii Deborah L. Wells starała się określić profil demograficzny osób, które nie sprzątają po psie, bez względu na jego rasę. W badaniu, które zostało opublikowane w czasopiśmie Enviroment & Behavior, stwierdzono między innymi, że:

 

1. 53,5% właścicieli sprząta po psie.

2. Mężczyźni (35,3%), ludzie o niskich dochodach (18,2%) i ci, którzy prowadzą psy bez smyczy (26,2%) są najmniej skłonni do tego zadania.

3. Kobiety (58,2%), osoby o wysokich dochodach (68,7%) oraz osoby, które prowadzą psa na smyczy (72,6%), z reguły sprzątało po psie.

 

 

Wydaje się prawdą, że psy wyglądają jak ich właściciele lub odwrotnie, dobieramy więc pupili trochę też pod tym kątem. Wysoka ocenę wśród psychologów zdobywają osoby, które biorą psa, nie bacząc na rasę czy rodowód. Tacy ludzie są zdolni do kochania, nie dbając o okoliczności. Natomiast są też osoby, które wybierają konkretną rasę tylko dlatego, że jest ona modna i ich zdaniem taki pies podnosi ich status społeczny. Rzadko jednak kochają tak wybranego zwierzaka.

 

 

źródło https://misanimales.com/que-dice-la-raza-del-perro-sobre-tu-personalidad/

Tagi:

pies ,  rasa psa ,  psychologia , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót