Właśnie z tego powodu opracowanie i zastosowanie planu życiowego jest interesujące: pozwala nam stworzyć projekt, z którym możemy się identyfikować, mimo że wszystko wokół nas jest zmienne.
Oczywiście czasami zdarzają się kryzysy, kiedy plan na życie przestaje mieć sens. Ale te okresy niepewności nie muszą unieważniać samej idei posiadania celów i strategii; po prostu wymagają od nas stworzenia nowego planu na życie lub weryfikacji starego.
Zobaczmy więc, jakie kroki należy podjąć, aby stworzyć plan życia dostosowany do naszych celów.
1. Przeanalizuj swoje oczekiwania życiowe
W pierwszej kolejności musimy przestać myśleć o tym, co naszym zdaniem pozwoliłoby zmienić życie. Skupianie się na nierealistycznych mrzonkach jest błędem. Jeśli będziemy mieć obsesję na punkcie celów, które możemy osiągnąć, tylko wtedy kiedy na przykład, będziemy miliarderami, to tylko wpadniemy w frustrację lub opóźnimy dążenie do tego, co osiągalne.
2. Określ swoje wartości
Żaden plan na życie nie powiedzie się, jeśli będzie sprzeczny z naszymi wartościami. Dlatego też musi być jasne, co jest dla nas ważne. Aby to zrobić, najlepiej sporządzić listę zawierającą główne wartości, które uważasz za istotne, a następnie uporządkować je według hierarchii.
3. Określ swoje potrzeby
Pomyśl o tym, co spełnia cię najbardziej, co daje satysfakcję. Zrób to samo, co w poprzednim kroku: zrób listę potrzeb i uporządkuj je według priorytetów, ustal te, które są dla ciebie najbardziej istotne. Zachowaj maksymalnie trzy z nich, ponieważ jeśli spróbujesz osiągnąć wszystkie, możesz nie osiągnąć żadnej.
4. Przekształć swoje potrzeby i wartości w łańcuch działań
W oparciu o swoje cele i wartości opracuj strategię działań, które poprowadzą cię od obecnej sytuacji do celów. Innymi słowy, przejdź od abstrakcji do konkretu, strategii i metod, które mogą cię zaprowadzić tam, gdzie chcesz być za kilka lat.
Dobrym sposobem na to jest generowanie ogólnych celów, a następnie budowanie z nich celów pomniejszych, które pomogą osiągnąć ten wymarzony. Staraj się wyznaczać sobie terminy realizacji, aby zwiększyć swoje zaangażowanie.
5. Zastanów się, jaką rolę w twoim życiu grają inni ludzie
Błędem byłoby układanie planu na życie bez uwzględnienia ludzi, którzy nas otaczają i którzy będą nas otaczać w przyszłości. Czy chcesz uciec od toksycznych ludzi? Czy chciałbyś spędzać więcej czasu z tymi, których kochasz i cenisz? Jak to połączysz ze swoimi celami?
6. Wprowadź w życie swój plan i monitoruj go
Nie wystarczy podjęcie niezbędnych działań, musisz swój plan kontrolować. Zadbaj, aby rzeczy, które chcesz osiągnąć były cały czas dla ciebie ważne. Jeśli przestają mieć znaczenie, koryguj je. Nie trzymaj się ślepo zamierzeń sprzed lat.