Partner: Logo KobietaXL.pl

Jeśli tego nie zrobimy, te uczucia będą w nas siedzieć, nie będą miały ujścia. Spowodują dyskomfort psychiczny, który może nawet przerodzić się w fizyczny ból.

 

Dlatego umiejętność proszenia o wybaczenie jest tak ważna w naszym życiu. Pozwala nam odrzucić wiele negatywnych myśli i uczuć, które nas ranią. Ale ważne jest, aby wiedzieć, jak to zrobić dobrze. Trzeba też pamiętać, że prośba o wybaczenie wcale nie musi zostać przyjęta. Nie mniej jednak sam fakt, że zdobędziemy się na to, by szczerze przyznać się do winy, wyzwoli nas z zamkniętego kręgu wyrzutów sumienia.

 

 

Aby prosić o przebaczenie w najlepszy sposób, należy pamiętać, że nie mamy kontroli nad działaniami innych ludzi, to znaczy nigdy nie możemy kontrolować tego, co robią lub czują inni. Mamy kontrolę tylko nad sobą, nad naszymi działaniami.

 

 

Dobrze jest więc zrozumieć, że druga osoba może w tej chwili nie chcieć nam wybaczyć. Trzeba to zaakceptować. Ale prośba, którą wyrazimy, ma wiele zalet. Oto one:

 

1. Zdejmujemy z siebie ciężar

Prosząc o przebaczenie, pozbywamy się emocjonalnego ciężarku, który w sobie nosimy. Kiedy uda nam się wyrazić swoje motywy zachowania, poczujemy ulgę, która zastąpi udrękę.

 

2. Zrobimy krok ku temu, by być lepszym człowiekiem

Proszenie o przebaczenie daje nam duchową przestrzeń.. W chwili, gdy jesteśmy w stanie zaakceptować, że robimy błędy i że ktoś zasługuje na przeprosiny za nasze zachowanie, wzmacniamy naszą integralność i robimy z siebie lepszą wersję siebie.

 

3. Uczymy się poznawać siebie

Ludzie, którzy potrafią rozpoznać własne błędy, mogą pójść dalej, mają wgląd w siebie samych. Kto nie akceptuje swoich błędów, wielokrotnie je powtórzy.

 

4. Poprawiamy relacje

Nawet jeśli nie zostanie nam wybaczone, nasze relacje będą inne. Sam fakt, że jesteśmy w stanie rozpoznać, kiedy się mylimy i że nie wstydzimy się prosić o przebaczenie, zmienia nasz obraz w oczach zranionej osoby.

 

5. Poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego

Wiele dolegliwości fizycznych jest związanych z wysokim poziomem cierpienia i stresu, których doświadczają ludzie, gdy nie czują się dobrze z tym, co zrobili. Prośba o wybaczenie zdejmuje z nas ten ciężar.

 

6. Definitywne zakończenie

W momencie prośby o przebaczenie zamykamy temat, kończąc sytuację. Nawet gdyby relację z daną osobą nigdy się nie poprawiły, nasza sytuacja jest już w tym momencie inna. Dlatego warto przyznać się do błędu i umieć przeprosić. Uwalniamy w ten sposób siebie i dajemy satysfakcję osobie zranionej.

 

 

źródło Van Oyen, C. Witvilet, T.E. Ludwig and K. L. Vander Lann  Granting Forgiveness or Harboring Grudges: Implications for Emotions, Physiology and Health. Psychological Science.

Tagi:

psychologia ,  przebaczenie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót