Partner: Logo KobietaXL.pl

Badania, które opublikowano w Nature Neuroscience, wykazały, że kiedy ludzie pragną obecności drugiego człowieka, to reaguje ta sama część ich mózgu, jak wówczas gdy pragną jedzenia. Badania te potwierdzają intuicyjny pogląd, że socjalizacja jest podstawową potrzebą człowieka, podobnie jak jedzenie. Istnieje wiele dowodów na to, że chroniczna samotność jest szkodliwa dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Badania który były wielokrotnie publikowane na łamach Medical News Today w ciągu ostatnich kilku lat, potwierdzają, że samotność osłabia układ odpornościowy i ma związek z cukrzycą, demencją i chorobami psychicznymi.

Dlatego podczas pandemii i przymusowej izolacji, ważniejsze niż kiedykolwiek jest zwracanie uwagi na ludzi żyjących samotnie.


Główna autorka ostatnich badań, Rebecca Saxe z Wydziału Nauk o Mózgu i Poznawaniu na MIT, podkreśliła ich znaczenie, które potwierdza destrukcyjny wpływ samotności na ludzi, porównywalny z permanentnym odczuwaniem głodu.


Neurolodzy wykorzystali obrazowanie funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), aby zidentyfikować wszelkie zmiany w aktywności mózgu ochotników, kiedy oglądali oni zdjęcia ich ulubionego jedzenia lub osób podczas spotkań towarzyskich.

Naukowcy poprosili każdego uczestnika o sporządzenie listy 20 ulubionych potraw i aktywności towarzyskich, które następnie wykorzystali podczas badania.

Aby stworzyć poczucie izolacji społecznej, wolontariusze musieli oddać swoje telefony komórkowe i laptopy badaczom, a następnie spędzić 10 godzin samotnie w pokoju bez okien, bez dostępu do poczty elektronicznej i mediów społecznościowych. Podczas badań odkryto, że niewielki obszar w środku mózgu zwany istotą czarną, jest zaangażowany w pragnienie zarówno jedzenia, jak i kontaktu z ludźmi. Istota czarna, która zawiera neurony dopaminy, była wcześniej łączona z głodem na uzależniające leki. Region stał się bardziej aktywny nie tylko wtedy, gdy izolowani społecznie uczestnicy patrzyli na obrazy spotkań towarzyskich, ale także gdy głodni badani patrzyli na zdjęcia jedzenia. Neutralne obrazy kwiatów, stosowane jako warunek kontrolny, nie aktywowały istoty czarnej.

Naukowcy planują teraz zbadać, jak izolacja społeczna wpływa na zachowanie i czy kontakt wirtualny, taki jak rozmowy wideo, może zmniejszyć „apetyt” na interakcje społeczne.

Naukowcy są również zainteresowani odkryciem, jak izolacja wpływa na różne grupy wiekowe. Jednym z ograniczeń obecnego badania było to, że badani byli ogólnie zdrowymi, młodymi dorosłymi, prowadzącymi życie społeczne. A wiadomo, że chroniczna samotność bardziej dotyka osoby starsze i młodzież, co też będzie obiektem kolejnych badań.


źródła: https://www.nature.com/articles/s41593-020-00742-z

https://www.medicalnewstoday.com/articles/loneliness-and-hunger-share-a-home-in-the-brain?


Tagi:

samotność ,  psychologia , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót