Odporność psychiczna to niewątpliwie umiejętność radzenia sobie ze stresem i silnymi emocjami, umiejętność przezwyciężania kryzysów. Martin Seligman, twórca psychologi pozytywnej, podaje w swoich pracach, że jest zestaw cech, które dziedziczymy w genach. Są to:
- iloraz inteligencji
- szybkość myślenia
- dokładność spostrzegania
- religijność
- tradycjonalizm
- nadużywanie alkoholu i narkomania
- przestrzeganie prawa
- zadowolenie z pracy
- wybór miejsca pracy
- wesołość
- depresja
- upodobanie do niebezpiecznych sytuacji
- autorytaryzm
- ekstrawersja
- samoakceptacja
- samokontrola
- samopoczucie
Te odkrycia potwierdzone zostały przez wyniki badań prowadzone w Szwecji. Szwedzi dopisali do listy:
- optymizm
- pesymizm
- wrogość
- cynizm
I to geny w 50 procentach decydują o naszym charakterze. Pozostałe 50 procent to cechy nabyte, wynikające zarówno z wychowania, jak i naszych doświadczeń życiowych. Tak więc niewątpliwie można mieć predyspozycje dziedziczne do być odpornym psychicznie, ale też można wiele cech w sobie wyrobić, uczą się na błędach i korzystając z doświadczeń.
A ty jesteś odporny psychicznie? Oto, co cechuje takich ludzi:
1. Umieją przepraszać
To kluczowa sprawa, osoby silne psychicznie nie mają problemów z używaniem tego słowa i są zawsze w stanie przeprosić innych za swoje błędy. Starają się nie powielać zachowań, które ranią innych.
2. Umieją dziękować
Wiedzą, że należy okazać wdzięczność w określonych sytuacjach. Nie mają problemu, aby docenić, to co zrobili dla nich inni.
3. Umieją prosić o pomoc
Dla wielu ludzi to ogromy problem. Osoby odporne psychicznie na nadużywają pomocy, ale mają świadomość, kiedy należy poprosić o wsparcie i umieją to zrobić. Odmowy nie traktują osobiście.
4. Porażka nie jest dla nich końcem świata
Nikt nie lubi porażek, ale silni ludzie biorą je „na klatę”. Wyciągają wnioski, nie załamują się, próbują od nowa.
5. Są elastyczni
Umieją dostosować się do rożnych sytuacji warunków. Uważają, że czasami trzeba coś przetrwać i nie robić z tego powodu problemu. Umieją zmienić szybko plany, nie trzymają się sztywno wyznaczonej drogi, wiedząc, że nie zawsze jest tak, jak byśmy chcieli.
6. Umieją mówić – kocham cię lub doceniam, to co robisz
W relacjach z bliskimi nie mają problemu, by mówić o swoich uczuciach. W relacjach zawodowych są w stanie powiedzieć pracownikom, partnerom, że doceniają ich wiedzę i umiejętności. Nie boją się konkurencji.
7. Znają swoje słabości i się ich nie wstydzą
Każdy ma słabe strony, silni ludzie też. Ale mają świadomość ich posiadania i nie mają problemu, aby pokazać swoje miękkie punkty światu, jeśli jest taka konieczność.