Partner: Logo KobietaXL.pl

Udany związek zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób dzielone są domowe obowiązki. Jak się okazuje, ważne jest również to, by wyrazić swoją wdzięczność, za to co robi partner.

Aby uzyskać w domu harmonię, wystarczy używać słowa „dziękuję” - co pokazały ostatnie badania prowadzone w USA. Bo z reguły bywa tak, że jeden z partnerów, przeważnie kobieta, obarczona jest pracami, o których mężczyzna nie ma zielonego pojęcia – takimi jak sterty prania, czy konieczność wynoszenia śmieci.

 

- Podział domowych obowiązków jest jedną z najczęstszych przyczyn konfliktów w domu – twierdzi Benjamin Caldwell z Alliant International University w Kalifornii.

 

Badania prowadzone przez Pew Research Center już w 2007 roku pokazały, że kluczem do szczęśliwego związku jest wierność, udane relacje seksualne i równy podział prac w domu. Tymczasem z reguły to kobiety obciążone są w dwóch trzecich zadaniami domowymi.

 

Potwierdzają to również ostatnie badania prowadzone zarówno wśród studentów jak i wywiady z małżonkami. Jessa Alberts of the Hugh Downs School of Human Communication at Arizona State University, prowadzący badania odkrył, że kobiety stwierdziły, iż w dzieciństwie były bardziej obciążone domowymi pracami niż ich bracia, gdy tymczasem mężczyźni uważali, że podział obowiązków był równy. Badania potwierdziły również fakt, że to co mężczyźni uważają za „równość” obiektywnie wcale równe nie jest. Jest tak również w przypadku małżeństw, w większości których to jednak kobiety są znacznie bardziej obciążone domowymi pracami.

 

Tymczasem kobiety chcą równego podziału prac domowych. Nierówny podział obowiązków wynika jednak w większości przypadków właśnie z tradycji wyniesionej z rodzinnych domów.

 

Tak więc kluczem do sukcesu jest dążenie do tego, by przede wszystkim domowe prace były dzielone w równy sposób. Jeśli jednak nawet tak się nie dzieje, należy doceniać wkład partnera.

 

Naukowcy poprosili o odpowiedź na pytanie, czy studenci lub małżonkowie doceniają pracę, jaką wykonuje partner czy współlokator. Okazało się, że choć czuli oni wdzięczność, nie uważali, że należy ją okazywać, zakładając, że druga osoba „wie o tym”. Tymczasem okazuje się, że wystarczy użyć jednego słowa „dziękuję”, by znacznie poprawić relacje. Bo osoby, które czują, że ich praca jest doceniana, wykonują ją z większą chęcią, nawet wtedy gdy równy podział obowiązków nie jest przestrzegany, choć oczywiście nie daje to wielu kobietom do końca satysfakcji.

 

Caldwell podkreśla, że nie ma nic gorszego dla związku niż drobne urazy, które kumulują się w czasie. Nawet małe wyrazy wdzięczności mogą zmienić oblicze współżycia. Niemniej jednak, aby związek był dobry należy wspólnie dzielić się domowymi obowiązkami. Bo w dzisiejszych czasach, kiedy z reguły obydwoje małżonków ciężko pracuje, żadne z nich po powrocie do domu nie ma chęci do sprzątania czy gotowania.

 

A oto bezcenne porady, dla osób ( z reguły kobiet!), które z reguły robią więcej:

 

1. Unikaj wielokrotnego powtarzania danej pracy, jeśli nie chcesz by przypadła w udziale wyłącznie tobie!

2. Komunikuj się z partnerem, jeśli uważasz, że dana praca powinna być wykonana!

3. Wyraź swoje uznanie dla pracy partnera, nawet gdy nie spełnia ona twoich standardów!

 

Dla osób, które robią mniej:

 

1. Wykonaj pracę zanim gołym okiem będzie widać, że wymaga zrobienia!

 

2. Trzymaj się harmonogramu prac, które są twoim obowiązkiem.

 

3. Bądź świadomy, że partner robi więcej i wyrażaj wdzięczność.

 

I najważniejsze, czyli dla związku:

 

1. Zapiszcie listę swoich zadań, po czym zamieńcie się nimi na jakiś czas, aby zrozumieć to, co robi partner.

 

2. Zrozumcie, że każdy z was ma inny sposób wykonywania swoich obowiązków i może inaczej je wykonywać niż wasze wyobrażenia na ten temat, co pomoże wam prowadzić rozmowy o tym, w bardziej spokojny i mniej oskarżycielki sposób.

 

Źródło Livescience

 

Tagi:

związek ,  psychologia ,  małżeństwo ,  konflikt ,  kłótnia , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót