Dobra komunikacja sprawia, że życie staje się łatwiejsze. Nieważne czy masz lat 15 czy 50, dla swoich rodziców pozostajesz dzieckiem. Jeśli uważasz, że są sprawy o których powinni wiedzieć czy przyjąć je wreszcie do wiadomości, zastosuj tych kilka prostych metod. Te wskazówki dotyczące komunikacji pomogą ci przekazać im ważne informacje.
1. Wybierz odpowiednią porę
Niezależnie od tego, czy szukasz wsparcia emocjonalnego, czy masz inna sprawę, musisz znaleźć odpowiedni moment. Nie zaczynaj dyskusji, kiedy rodzice mają jakiś problem lub w domu panuje rozgardiasz z jakiegoś powodu. Warto zwyczajnie zapytać, czy rodzice, lub jedno z nich, mają dziś czas na rozmowę.
Jeśli jednak przeżywasz kryzys lub potrzebujesz pilnej pomocy, to nie stosuj takich zabiegów. Zwyczajnie powiedz, że sprawa jest pilna i chcesz, aby ktoś cię wysłuchał.
2. Używaj pierwszej osoby liczby pojedynczej
To jest kardynalna zasada wszystkich dyskusji. Nie mów - „bo wy nigdy nie słuchacie, wy zawsze uważacie, że macie rację” itp., ale „ Czuję się źle, bo mam wrażenie, że mnie nie słuchacie”, czy „Uważam, że moje argumenty was nie przekonują. Co więc mogę zrobić, żeby było inaczej?”
Używając stwierdzeń „ja”, bierzesz odpowiedzialność za własne emocje, zamiast próbować „obwiniać” drugą stronę Kiedy używasz słowa „ty”, druga osoba może poczuć się zaatakowana, więc prawdopodobieństwo, że cię wysłucha, będzie znacznie mniejsze.
3. Daj czas na odpowiedź
Podejście „bez presji” do komunikacji może działać naprawdę cuda. Możesz zakomunikować: „Hej, chciałem z tobą porozmawiać o [zrelacjonuj problem], ale nie potrzebuję teraz odpowiedzi. Chcę tylko żebyś to przemyślał/a i odpowiedział/a, jak będziesz gotowy/a ”.
Takie podejście reguluje temperaturę emocji. Daje też czas rodzicom na sensowne przemyślenie tematu.
4. Słuchaj
Jeśli chcesz, być wysłuchanym, sam też musisz słuchać. Kiedy rodzice mają pretensje o różne rzeczy, o pomoc w domu, zbyt rzadkie wizyty, o cokolwiek, nie usprawiedliwiaj się, tylko zakomunikuj, że pretensje dotarły i spróbujesz coś zrobić z tym problemem.
5. Nie eskaluj napięcia
Jeśli pomimo wszystkich twoich wysiłków, rozmowa zmierza po raz kolejny w kierunku kłótni, przerwij ją. Zakomunikuj grzecznie, że w takiej atmosferze nie dojdzie do porozumienia i może warto zrobić przerwę i porozmawiać później, na spokojnie. Jeśli też straciłeś nerwy, przeproś za to. To oznacza, że bierzesz za to, co robisz odpowiedzialność.
Opisana powyżej strategia bardzo często pomaga w nawiązaniu zadowalającego kontaktu i wyjaśnieniu wielu problemów. Może nie zadziałać za pierwszym razem, ale warto podjąć kilka prób. Warto też pamiętać, że porozumienie buduje się na kompromisie, możliwe więc, że i ty będziesz musiał iść na pewne ustępstwa.