Co prawda osoby, którym się w życiu powodzi, mają z reguły wokół siebie wielu ludzi, deklarujących swoją lojalność. Wśród nich są często jednak ci, którzy wcale nie żywią pozytywnych uczuć, a raczej są zazdrośni i tylko czekają na porażkę.
Co prowadzi do zazdrości, wywołując to toksyczne uczucie wobec drugiego? Naturalna i w dużej mierze instynktowna zazdrość chroni inne, głębsze uczucia, których doświadczamy, takie jak wstyd, niepewność, brak kompetencji czy zaborczość. Aby naprawdę zrozumieć przyczynę zazdrości, należy więc sięgać głębiej. Jednak posiadanie w swoim otoczeniu ludzi, którzy są zawistni i w związku z tym nieszczerzy, wcale nie jest dobre. Jak ich rozpoznać?
1. Kochają twoje porażki
Choć udają współczucie i udzielają rzekomego wsparcia, tak naprawdę cieszy ich każda twoja wpadka czy niepowodzenie.
2. Plotkują za twoimi plecami.
Pomimo, że udają twoich przyjaciół, bardzo chętnie toczą rozmowy na twój temat z innymi. Nie mówią wówczas o twoich zaletach, ale rozprawiają na temat wad czy nieprzyjemnych zdarzeń.
3. Prawią fałszywe komplementy
Zazdrośni ludzie są często fałszywymi pochlebcami. Obsypują komplementami, udają lojalność. Szczególnie lubują się w popieraniu cię, jeśli twoje decyzje nie są wcale dobre. Będą cię wówczas w dwójnasób przekonywać, że czynisz bardzo mądrze.
4. Wyrażają negatywne emocje wobec twojej osoby
Pomimo udawanej przyjaźni, są momenty, kiedy wyłania się ich prawdziwe oblicze. Zostaniesz zaatakowany praktycznie bez powodu, a iskrą zapalną może stać się drobiazg. To znak, że tak naprawdę jesteś obiektem zazdrości, a ponieważ trudno udawać przez cały czas, osoba ci nieżyczliwa ujawnia w ten sposób prawdziwe intencje.
5. Idą twoim tropem
Jeśli ktoś jest o ciebie zazdrosny, to naprawdę chce być lepszy od ciebie we wszystkim, co robisz. Aby to zrobić, często zaczyna od naśladowania cię - ubiera się podobnie, naśladuje twoje zachowania, wybiera podobny sposób spędzania wolnego czasu, kopiuje twoje pomysły.
6. Dają złe rady
Bardzo często pytani o zdanie, wcale nie mówią tego, co myślą, a celowo wprowadzają cię w błąd. Udzielają fałszywych informacji, albo podsuwają złe pomysły.
7. Bagatelizują twoje osiągnięcia
Dość często będą cię przekonywać, że to nie twój talent czy umiejętności doprowadziły do sukcesu, ale przypadek czy łut szczęścia. Zawsze znajdą osobę, która jest od ciebie lepsza, żeby dawać ci ją jako przykład, umniejszając w ten sposób twój sukces.