Joanna Węglarz, psycholożka i specjalistka psychologii klinicznej, wykładowczyni akademicka i terapeutka EMDR ze Studia Psychologicznego wymienia główne symptomy wypalenia rodzicielskiego. Jest to:
-
wyczerpania psychofizyczne, gdy rodzic czuje się stale zmęczony, zniechęcony, a sen czy wypoczynek nie regeneruje jego sił;
-
nieefektywność - zarówno ta realna, jak i poczucie braku bycia skutecznym i efektywnym rodzicem;
-
dystans emocjonalny w stosunku do dziecka, partnera a czasem i innych osób. Taka osoba może zamknąć się w sobie i odizolować emocjonalne od bliskich.
- Badania mówią, że już 20% Polaków ma objawy ostrego stresu pandemicznego. Ta trudna sytuacja szczególnie dotyka rodziców, którzy łącząc zdalną pracę zawodową z całodzienną opieką nad dziećmi i edukacją online, czują się wypaleni, przemęczeni i zrezygnowani – mówi Joanna Węglarz. - A warto też wziąć pod uwagę, że czas na przeczekanie się skończył, Covid-19 zostanie z nami na dłużej i teraz należy szukać nowych sposobów na działanie. Inaczej nasze życie stanie się jeszcze trudniejsze lub nie do zniesienia.
Przyczyny wypalenia mogą być różne. Niektóre sięgają nawet do odległej przeszłości, o głównie brak odpowiednich zasobów emocjonalnych z powodu trudnego dzieciństwa. Większość jednak pojawiła się wraz z pandemią, albo okres pandemii je nasilił lub wydobył na światło dzienne. To choćby brak wsparcia ze strony partnera, przemęczenie, poczucie głębokiego osamotnienia, co zdarza się często wśród samotnych matek zamkniętych w domach ze swoimi dziećmi. Czują się one często zredukowane do roli osoby, która ponosi jedynie odpowiedzialność, sama jednak nie ma znikąd żadnego wsparcia.
Jak poradzić sobie w tej sytuacji? Joanna Węglarz sporządziła dekalog dla zmęczonych i zestresowanych rodziców:
10 porad na wypalenie rodzicielskie:
-
Określ swoje emocje i nie próbuj im zaprzeczać.
-
Sprawdź swoje zasoby zastanów się na kogo ze znajomych możesz liczyć, a kto być może odbiera ci energię.
-
Dbaj o zdrowy balans pomiędzy pracą i życiem rodzinnym.
-
Naucz się odpuszczać - wybierz 1 dzień w tygodniu w którym pozwolisz na urlop od niektórych obowiązków.
-
Pamiętaj o zdrowym egoizmie - zadbaj o 15-30 minut dla siebie każdego dnia.
-
Śmiej się i szukaj tego co daje ci radość.
-
Praktykuj wdzięczność - postaraj się każdego dnia znaleźć choć jedną rzecz, za którą możesz być wdzięczna/y.
-
Stosuj metody relaksacyjne np. ćwiczenia oddechowe lub mindfulness.
-
Pielęgnuj swoje hobby ale też dbaj o nowe rytuały i sposoby na spędzanie czasu.
-
Pamiętaj, że nie musisz być idealnym rodzicem.