Dlaczego emocje starszych osób raportowane są jako intensywniejsze? Można zaryzykować co najmniej dwa prawdopodobne wyjaśnienia takiego stanu rzeczy: zmiana wyznawanych wartości na przestrzeni życia lub upływ czasu, który staje się cennym i znikającym zasobem. Tę ostatnią hipotezę doktor Teuscher starała się sprawdzić w swoich eksperymentach. Świadomość upływającego czasu jest ważną zmienną modyfikującą życie emocjonalne i podejmowane przez nas decyzje, choć dotychczas poświęcano jej mało uwagi.
W jednym z badań Teuscher 165 studentów wyobrażało sobie swoje odczucia w różnych scenariuszach w perspektywie nieograniczonej (np. wakacje, kolacja ze znajomym) lub ograniczonej przyszłości (np. ostatni dzień wakacji, kończąca się kolacja). Po zapoznaniu się z każdą z historyjek, studenci szacowali jak intensywnie doświadczaliby różnych emocji. Jak się okazało, kończący się czas zwiększa przeżycia zarówno pozytywne jak i negatywne.
Nie tylko śmierć, ale również separacja, przeprowadzka, zmiana pracy czy odejście na emeryturę – perspektywa kończącego się czasu intensyfikuje doznania – tłumaczy badaczka. W kolejnych eksperymentach psycholog mierzyła w jaki sposób ograniczenie czasowe wpływa na podejmowane decyzje. Jak się okazało studenci proszeni o wybór książki lub filmu, których poinformowano o limicie czasu, kierowali się ku filmom, które już raz widzieli lub książkom, które wcześniej czytali. Co ciekawe, w podobny sposób swoje decyzje podejmują ludzie starsi.
Teuscher, U., McQuire, M., Collins, J., and Coulson, S. (2008). Congruity effects in time and space: Behavioral and ERP measures. Cognitive Science, 32 (3), 563–578.