Anoreksja seksualna to niskie zainteresowanie seksem. Tak jak w przypadku problemów z jedzeniem, anoreksję nazywa się jadłowstrętem, tak w tym przypadku osoba cierpi z powodu niechęci do uprawiania seksu.
Przypadłość jako się rzekło, wcale nie jest rzadka. Cierpi na nią 4 na każde dziesięć kobiet i trzech na dziesięciu mężczyzn, według doniesień Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego.
Lekarze, genezy szukają w dzieciństwie i w odrzuceniu przez rodziców. Chora uważa się za osobę nieatrakcyjną, szczególnie w aspekcie fizycznym, ma niską samoocenę. Nie tylko wzbrania się przed seksem, ale uruchamia mechanizm zaprzeczenia, jakoby seks mógł być związany z jakąkolwiek przyjemnością. Z czasem ciało zaczyna być odporne na bodźce, a każde zbliżenie traktowane jest jak trauma.
Anoreksja seksualna może też mieć związek z depresją, niedoczynnością tarczycy, występować może u osób kiedyś zgwałconych, albo u kobiet po mastektomii.
Osoby cierpiące z tego powodu unikają wszelkich kontaktów czy zachowań, które mogłyby prowadzić do uprawiania seksu. Leczenie opiera się przede wszystkim na terapii u specjalisty. Zalecane są również metody pomagające na nowo nawiązać kontakt z ciałem- masaże, joga, techniki relaksacyjne i oddechowe.