Wsparcie społeczne to jeden z najsilniejszych środków przeciwbólowych. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz był trzymany za rękę przez bliską osobę podczas bolesnego zabiegu. Właśnie dlatego badacze postanowili sprawdzić, czy zdjęcie partnera może wpływać podobnie na poziom odczuwanego przez kobiety bólu.
Do eksperymentu zaproszono łącznie 25 kobiet, które znajdowały się w związku nie krócej niż 6 miesięcy. Każdą z nich poproszono o przybycie na badanie wraz z partnerem, który udawał się do osobnej sali. Tam wykonywano mu zdjęcie, które miało posłużyć w dalszej procedurze.
Kobiety umieszczały niedominującą rękę za specjalnym parawanem, który zasłaniał znajdującą się za nim osobę. Eksperymentator za pomocą urządzenia termicznego wymierzał każdej kobiecie 6 sekundową cieplną stymulację w trzy losowo wybrane miejsca na przedramieniu. Łącznie kobiety doświadczały 84 stymulacji w 20 sekundowych przerwach.
Psychologowie zaprojektowali siedem warunków eksperymentalnych, przez które przechodziła każda z kobiet. W pierwszych trzech kobiety trzymały za rękę: partnera, obcą osobę oraz piłkę. W trzech kolejnych wyświetlano uczestniczkom zdjęcia: partnera, obcej osoby i krzesła. Ostatni był warunek kontrolny.
Każdy rodzaj wsparcia testowany był przez około 3 minuty, a zadaniem uczestniczek było ocenienie na ile nieprzyjemna była cieplna stymulacja podczas każdego z nich.Tak jak przewidywali autorzy wyświetlanie zdjęć partnera istotnie redukowało poziom odczuwanego bólu. Analogiczną sytuację zaobserwowano w przypadku trzymania za rękę bliskiej osoby. Wyniki prezentuje zamieszczony poniżej wykres.
(C) źródło: opracowanie własne na podstawie: (Master, Eisenberger, Taylor, Naliboff, Shirinyan, Lieberman, 2010, s. 1317)
Uzyskane wyniki potwierdzają wcześniejsze odkrycia psychologów dotyczące możliwości aktywizacji umysłowych kategorii, a tym samym odpowiadających im mechanizmów zachowania. Okazuje się, że samo patrzenie na zdjęcie bliskiej osoby jest w stanie uruchomić mentalne reprezentacje pojęcia bycia kochanym i wspieranym. W konsekwencji prowadzi to do stanu, w którym czujemy się podobnie jak w sytuacji osobowego wsparcia kogoś bliskiego.
Pamiętajmy, że w pewnych okolicznościach, aby złagodzić ból, wystarczy po prostu zajrzeć do portfela. Tam zawsze znajdzie się miejsce na zdjęcie ukochanej osoby.Zdjęcie (C) www.flickr.com by Milkmit
Master, S. L., Eisenberger, N. I., Taylor, S. E., Naliboff, B. D., Shirinyan, D., & Lieberman, M. D. (2010). A Picture’s Worth: Partner Photographs Reduce Experimentally Induced Pain. Psychological Science 20, 11: 1316-1318.