Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie, zarówno fizyczne i psychiczne. Niestety ciągle ponad połowa Polaków przyznaje się do braku aktywności fizycznej.
Jo Barton and Jules Pretty z Uniwersytetu w Essex przeprowadzili metaanalizę 10 badań wykazując, że wyjście z domu i ruch poprawiają nastrój i samoocenę. Jazda na rowerze, spacer, ogrodnictwo, wędkarstwo, żeglarstwo, jazda konna, a nawet prace rolnicze. Te i inne formy aktywności w różnych miejscach, ale zawsze na świeżym powietrzu analizowano, pod kątem poprawy nastroju i samooceny osób w różnym wieku oraz kondycji psychicznej.
Czas
Już 5 min na świeżym powietrzu poprawia nastrój i podwyższa samoocenę. Spędzenie całego dnia na łonie natury poprawia samopoczucie bardziej, niż godzinny spacer. Głównie ze względu na ilość i różnorodność zajęć wykonywanych w ciągu całego dnia w porównaniu do jednej godziny.
Intensywność
Nastrój poprawia się tak samo przy intensywnych i lekkich czynnościach. Jednak im bardziej intensywne zajęcia tym mniejsza poprawa samooceny. Wynika z tego, że wędkowanie poprawi nastrój podobnie do biegania po plaży, jednak samoocena wzrośnie bardziej po wyprawie na ryby.
Otoczenie
Każda forma aktywnego wypoczynku poprawia nastrój i samoocenę, jednak najlepiej jeśli spędza się czas w pobliżu wody, wtedy zmiany są najbardziej odczuwane. Wycieczka rowerowa za miasto nad jezioro lub rzekę będzie idealnym sposobem na poprawę nastroju.
Płeć
Obie płci odczuwają podobną poprawę nastroju i wzrost samooceny wynikające z aktywności poza domem. Jednak mężczyznom dzięki przebywaniu na świeżym powietrzu nastrój polepsza się nieco bardziej niż kobietom. Panowie nie będą mieli zatem wymówki by zostać w domu przed telewizorem.
Wiek
Im jesteśmy starsi tym mniejsze korzyści dla naszej samooceny płyną ze spędzania czasu na świeżym powietrzu. W przypadku nastroju, osoby w średnim wieku odczuwają największą poprawę. W analizowanych badaniach najmniejsze zmiany odczuwali ludzie po 70-ce. Według autorów, samopoczucie najstarszych badanych było na tyle dobre, że nie było możliwości na poprawę.
Psychika
W przypadku osób z chorobami psychicznymi zaobserwowano największy wzrost samooceny spośród wszystkich badanych. Oznacza to, że aktywność fizyczna na łonie natury oprócz relaksu daje również inne korzyści. Umożliwienie pacjentom ośrodków terapeutycznych spędzania czasu na zajęciach takich jak ogrodnictwo może znacząco pomóc w ich rekonwalescencji.
Nie musisz pokonać czarnego szlaku turystycznego w Tatrach aby poczuć się lepiej. Nie musisz również kupować drogiego wyjazdu do SPA by poprawić sobie nastrój i samoocenę. Okazuje się, że wyjazd na działkę lub rowerowa wycieczka za miasto wystarczy by zauważyć poprawę.
Agata Kukwa https://badania.net/popraw-sobie-nastroj-w-5-minut/