Skok na spadochronie, brawurowa jazda motocyklem, hokej na lodzie lub wspinaczka niewątpliwie podnoszą ciśnienie krążącej w żyłach krwi. Łatwo też dostrzec, że mocnych i nierzadko niebezpiecznych wrażeń częściej poszukują mężczyźni niż kobiety. Najnowsze badania opublikowane na łamach Personality and Individual Differences potrzebę przeżywania przez panów ryzykownych i szalonych zachowań wiążą z siłą uścisku ich dłoni.
Bernhard Fink z University of Goettingen oraz jego zespół postanowili sprawdzić czy istnieje prosta zależność między fizyczną siłą mężczyzny i motywacją do szukania doświadczeń, które ze względu na związane z nimi ryzyko, przyspieszają bicie serca.
Badacze poprosili 147 mężczyzn w wieku od 18 do 30 lat, aby najpierw prawą, a potem lewą dłonią ścisnęli najmocniej jak potrafią dynamometr, który mierzy wartość działającej na niego siły. Po tym zadaniu, psychologowie wręczyli uczestnikom kwestionariusz weryfikujący natężenie z jakim poszukujemy w życiu konkretnych doznań (ang. Sensation-Seeking Scale). Ludzie różnią się pod względem zapotrzebowania na stymulacje, dlatego jedni poszukują mocnych wrażeń, ponieważ próg ich pobudzenia ustawiony jest bardzo wysoko, a inni nie, gdyż nawet najmniejsza stymulacja potrafi wzbudzić w nich emocje. Badacze kontrolowali dodatkowo wagę uczestników, ich wzrost, aktywność sportową, a nawet orientację seksualną.
Analiza wyników pokazała, że siła uścisku obu dłoni uczestników była pozytywnie skorelowana z wynikami skali mierzącej chęć poszukiwania przygód z dreszczykiem emocji, tak jak uczestnictwo w niebezpiecznych sportach albo aktywności związanej z prędkością oraz możliwym uszkodzeniem ciała. Można powiedzieć, że im silniejszy jest uścisk dłoni mężczyzny, tym chętniej poszukuje w życiu przygód, które niejedną osobę przyprawiłby o zawał serca. Co ciekawe waga mężczyzny, jego wzrost lub aktywność sportowa nie mają większego znaczenia, ponieważ kontrolując te czynniki, korelacja między siłą fizyczną, a poszukiwaniem przygód, nadal jest istotna.
W przypadku badań korelacyjnych nie wiemy, czy siła fizyczna wpływa na chęć poszukiwania mocniejszych doznań, czy może uprawianie niebezpiecznych sportów, prowadzi do zwiększonej siły fizycznej. Wiemy na pewno, że miedzy siłą fizyczną, a poszukiwaniem ryzyka istnieje związek, który można dość łatwo wyjaśnić za dzięki ewolucji. W przypadku wielu gatunków samce muszą walczyć między sobą o dostęp do najlepszych samic i, co dość oczywiste, wygrywa przeważnie ten najsilniejszy.
Nasz gatunek nie jest pod tym względem wyjątkiem, ponieważ wcześniejsze badania pokazały, że im większą siłą dysponował mężczyzna, tym więcej partnerek seksualnych posiadał. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że silni fizycznie mężczyźni są atrakcyjną partią dla kobiet, ponieważ pozwalają im pozyskać dobre geny. Kobiety oceniają również wyżej atrakcyjność mężczyzn, którzy dobrowolnie podejmują ryzyko (np. bramkarze hokejowi).
Preferencja kobiet w stosunku do silnych fizycznie mężczyzn jest oczywiście adaptacyjna, jednak fakt, że tego typu wybrankowie szukają doświadczeń, które w konsekwencji mogą być bardzo kosztowne dla obu stron (np. zgon partnera, po urodzeniu się potomstwa), stawia pod znakiem zapytania adaptacyjny sens takiego zachowania. Fink spekuluje, że potrzeba przeżywania ryzykownych doświadczeń jest dlatego adaptacyjna, ponieważ pozwala mężczyźnie zaprezentować swoją siłę w pełnej krasie. Oczywiście najlepiej, żeby do prezentacji dochodziło na oczach setek tysięcy kobiet, które bez problemu odszukają partnera sygnalizującego najwyższą jakość genów.
Fink, B., Hamdaoui, A., Wenig, F., & Neave, N. (2010). Hand-grip strength and sensation seeking Personality and Individual Differences, 49 (7),
Konrad Bocian https://badania.net/silni-mezczyzni-lubia-mocne-przygody/