Naukowcy z University College w Londynie przeanalizowali dane z angielskiego sondażu Adult Psychiatric Morbidity Survey in England. Badania 6870 dorosłych osób wykazały, że niska inteligencja często wiązała się z niższymi zarobkami i gorszym zdrowiem psychicznym, co sprzyjało byciu nieszczęśliwym.
Ankietowani mieli między innymi powiedzieć jak czuli się w ostatnich dniach - bardzo szczęśliwi, szczęśliwi czy też niezbyt szczęśliwi. Największy odsetek twierdzących, że byli "bardzo szczęśliwi" miał IQ pomiędzy 120 a 129 - w tej grupie bardzo szczęśliwych było 49 proc. osób.
Najczęściej do bycia "niezbyt szczęśliwymi" przyznawały się osoby z IQ pomiędzy 70 a 79 - w tej grupie niezbyt szczęśliwych było aż 12 proc.
Jak wynika z badań, mniej inteligentni nie tylko mniej zarabiają - gorszy jest również ich stan zdrowia i potrzebują pomocy w codziennym życiu - na przykład przy robieniu zakupów czy pracach domowych.
Naukowcy apelują o większą pomoc i wsparcie dla osób o niższym wskaźniku IQ. Są dowody, że intensywna, długoterminowa terapia skierowana do małych dzieci pochodzących z trudnych środowisk może mieć dodatni wpływ nie tylko na ich, IQ, ale także samopoczucie i życiowe szanse. Co prawda pomoc jest kosztowna, lecz w przyszłości pozwoliłaby zaoszczędzić dzięki mniejszym wydatkom na zasiłki oraz lepszemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu.