Partner: Logo KobietaXL.pl

Pozycja dla profesjonalistów pracujących z traumą, dla tych z nas, którzy doświadczyli jej we własnym życiu, i dla wszystkich, którzy pragną zrozumieć drugiego człowieka.

Dlaczego jest to najważniejsza książka
o traumie i terapii traumy?


strach ucieleśniony




Książka jest całkowicie skupiona na pacjentach (ze współczuciem). To oni są źródłem wiedzy i inspiracji!


Autor łączy niesienie pomocy potrzebującym z prowadzeniem badań naukowych w najbardziej zaawansowanej postaci (neuronauka, psychopatologie rozwojowe, neurobiologia interpersonalna).


Publikacja pokazuje rozległą panoramę najskuteczniejszych metod terapeutycznych, a jej autor nie jest wyznawcą tylko jednej (własnej) metody.

Odważnie i bezkompromisowo przekracza granice oficjalnej medycyny (pokazując jej ograniczoność) i wkracza w takie dziedziny jak joga, uważność (mindfulness), EMDR, taniec i teatr.


Świetnie opowiedziana (dlatego też świetnie się ją czyta) – jako podróż, w którą zabiera nas autor przedstawiając historię terapii traumy na przestrzeni ostatnich 40 lat.

Więcej informacji: www.TerapiaTraumy.pl


RECENZJE:

Nowatorskie dzieło wybitnego badacza, który łączy dynamicznie rozwijające się badania neuropsychologiczne z tradycyjnymi technikami pracy z ciałem i umysłem, których umiejętne zastosowanie uwalnia od symptomów traumy i odnawia przepływ naszej energii witalnej.

Dr Peter A. Levine, twórca SE, Somatic Experiencing


 

Arcydzieło! Głęboko empatyczne, pełne wglądów i współczucia, wnosi perspektywę dalszego humanizowania leczenia, wzbogaca repertuar metod terapeutycznych i uczy samoregulacji w procesie leczenia. Powiew świeżego powietrza w świecie terapii.

Prof. Jon Kabat-Zinn, twórca metody Mindfulness, MBSR


Fascynujący przegląd szerokiego wachlarza metod terapeutycznych, wskazujący czytelnikowi, jak zapoczątkować leczenie, odzyskać poczucie bezpieczeństwa i wydobyć się z głębokiego cierpienia.

Dr Francine Shapiro, twórczyni terapii EMDR


O AUTORZE:

Bessel van der Kolk

A merykański psychiatra, urodzony w Holandii w 1943. Ekspert w dziedzinie badań nad traumą i leczenia zaburzeń posttraumatycznych. Pionier w neurobiologicznych badaniach mózgu. Wielki propagator łączenia dyscyplin nauki, sztuki i najnowszej metodologii terapii traumy, zwłaszcza neuropsychologii oraz podejścia somatopsychicznego, w procesie odzyskiwania pełni zdrowia i radości życia. Uznany klinicysta i wykładowca, profesor psychiatrii na wydziale medycyny Uniwersytetu w Bostonie, dyrektor medyczny w tamtejszym Centrum Leczenia Traumy. Jeden z pierwszych lekarzy rozpoznających i leczących traumę weteranów wojennych. Współtwórca kryteriów Zespołu Stresu Pourazowego (PTSD, Post Traumatic Syndrom Disorder) oraz kryteriów Posttraumatycznych Zaburzeń Rozwojowych (DTD, Developmental Trauma Disorder).

Więcej o jego książkach na http://www.besselvanderkolk.net

 




FRAGMENTY:

Najważniejszym pojedynczym aspektem zdrowia psychicznego jest prawdopodobnie zdolność do czucia się bezpiecznie w obecności innych ludzi; bezpieczne więzi to fundament życia, które uznajemy za satysfakcjonujące i mające znaczenie.

 

 

Jak długo utrzymujesz ‘to’ w sekrecie i blokujesz informacje, w gruncie rzeczy jesteś w stanie wojny z samym sobą. Ukrywanie najgłębszych uczuć pochłania ogromne ilości energii, wysysa motywację do osiągania ważnych celów i pozostawia cię znudzonym i zamkniętym w sobie. [...] Najważniejsze jest pozwolić sobie wiedzieć to, co się wie. Potrzeba do tego niezwykłej odwagi.

 

 

 

Osoby, które przeszły traumę, zwykle czują się w swoim ciele niepewnie: przeszłość jest w nich wciąż żywa w formie dręczącego, wewnętrznego dyskomfortu. Ich ciała wciąż są bombardowane płynącymi z trzewi sygnałami o niebezpieczeństwie i, próbując kontrolować te procesy, ludzie ci często stają się ekspertami w ignorowaniu wewnętrznych sygnałów i blokowaniu świadomości tego, co dzieje się w ich wnętrzu. Uczą się ukrywać przed samym sobą.

 

 

 

Wyobraźnia ma absolutnie kluczowe znaczenie dla jakości naszego życia. To ona pozwala nam porzucać codzienną, rutynową egzystencję na rzecz fantazji o podróżach, dobrym jedzeniu, seksie, zakochaniu czy o tym, że mamy ostatnie słowo w dyskusji – o wszystkim, co sprawia, że życie jest ciekawe. Dzięki wyobraźni możemy rozważać nowe możliwości, a to niezbędny punkt startowy do urzeczywistniania pragnień. Wyobraźnia napędza kreatywność, uwalnia od nudy, łagodzi ból, zwiększa przyjemność i wzbogaca nasze najbardziej intymne relacje.

Tagi:

książka ,  psychologia ,  strach ,  trauma , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót