Partner: Logo KobietaXL.pl

Akcja „Przekażmy sobie znak pokoju” postawiła wiele pytań o miejsce osób LGBT w Kościele, a książka „Zakonnice odchodzą po cichu” o miejsce kobiet w Kościele. Zapraszamy więc na rozmowę o Kościele, osobach LGBT i zakonnicach.

Gościem specjalnym spotkania będzie siostra zakonna Jeannine Gramick ze zgromadzenia Sisters of Loretto w USA, która od lat wspiera osoby LGBT w Kościele oraz ksiądz Krzysztof Niedałtowski, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej. Dyskusję poprowadzi Marta Abramowicz, autorka książki „Zakonnice odchodzą po cichu".

Spotkanie poprzedzi film „W zgodzie z sumieniem. Droga wiary siostry Jeannine Gramick" o tym, jaką cenę musiała zapłacić siostra Gramick za poprowadzenie pierwszego w USA duszpasterstwa osób LGBT.

Spotkanie w Gdańsku jest częścią wizyty siostry Gramick w Polsce. Oprócz Trójmiasta odwiedzi także Warszawę i Kraków. Do Polski, kraju swych przodków, przyjeżdża na zaproszenie Stowarzyszenia na rzecz Osób LGBT Tolerado, Grupy Chrześcijan LGBT „Wiara i Tęcza” i Kampanii Przeciw Homofobii.

Kontakt: Marta Abramowicz 603 371 950

Informacje o siostrze Gramick

Siostra Jeannine Gramick jest katolicką zakonnicą polskiego pochodzenia z USA. Urodzona w 1942
w Filadelfii, tytuł doktorski zdobyła w 1975, wykładała matematykę na katolickim uniwersytecie College of Notre Dame of Maryland.

Jest autorką kilku książek na temat miejsca osób homoseksualnych w Kościele Katolickim, między innymi napisanej w 1992 r. wspólnie z ojcem Robertem Nugent "Building Bridges: Gay and Lesbian Reality and the Catholic Church" (Budowanie mostów: doświadczenie gejów i lesbijek a Kościół Katolicki).

Blisko 40 lat temu, w 1977 siostra Gramick i ojciec Rupert Nugent założyli katolickie duszpasterstwo osób homoseksualnych New Ways Ministry. Nazwę zaczerpnięto z listu duszpasterskiego nowojorskiego biskupa Francisa J. Mugavero pt. „Seksualność darem od Boga”, jednego z pierwszych katolickich dokumentów wyrażających empatię i wsparcie dla gejów i lesbijek, które - jak pisał biskup - zasługują na równe traktowanie w społeczeństwie i we wspólnocie chrześcijan. „Uroczyście poświadczamy naszą wolę…. poszukiwania nowych dróg głoszenia prawdy Chrystusowej, ufając, że ona was uwolni.” oświadczył biskup.

". . . we pledge our willingness. . . to try to find new ways to communicate the truth of Christ because we believe it will make you free."

New Ways Ministry, jako organizacja katolicka, stawiała sobie za cel budowanie porozumienia poprzez edukację w duchu dialogu, akceptacji bliźniego i pojednania. Swoje wysiłki kierowała z jednej strony do osób LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych) oferując im opiekę duszpasterską i przestrzeń celebrowania wiary we wspólnocie oraz do osób pracujących w Kościele Katolickim i jego strukturach. NWM realizuje m.in. całodzienne warsztaty dla pracowników KK oraz osób LGBT i ich bliskich. Wspólne rozważania Pisma Świętego, osobiste świadectwa i rozmowy wspomagają proces pozbywania się lęków i budowania wzajemnego szacunku. NWM publikuje również wykaz katolickich parafii na terenie USA otwartych i życzliwych dla wiernych LGBT – dzisiaj jest ich już ponad 80.

Postawa i działalność obojga założycieli New Ways Ministry, zakonnicy Gramick i ojca Nugenta spotkała się ze sprzeciwem arcybiskupa Waszyngtonu oraz potępieniem ze strony Watykanu. W 1999 Kongregacja Nauki Wiary nałożyła na oboje zakaz działań duszpasterskich dla osób homoseksualnych, któremu siostra Gramick się nie podporządkowała. "Postanowiłam nie przyczyniać się do wymierzonych we mnie represji - pozbawiania mnie podstawowego prawa człowieka, jakim jest wolność słowa. / I choose not to collaborate in my own oppression by restricting a basic human right [to speak]". Opuściła macierzysty zakon i przeniosła się do Zgromadzenia Sisters of Loretto.

W wieku 74 lat, siostra Jeannine Gramick pozostaje katolicką zakonnicą i czynną orędowniczką przyjęcia osób LGBT we wspólnocie wiernych Kościoła Katolickiego.

Spotkania z siostrą Jeannine Gramick, rozpoczynające się projekcją poświęconego jej filmu dokumentalnego „W zgodzie w sumieniem” odbędą się w 3 miastach:

Warszawa, 26.11. godz. 17.00, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Kraków, 27.11. godz. 18.00, Spółdzielnia Ogniwo

Gdańsk, 29.11. godz. 17.00, Europejskie Centrum Solidarności

 

Tagi:

homoseksualizm ,  LGBT ,  gej ,  lesbijka ,  siostra Gramick ,  kościół katolicki ,  Marta Abramowicz , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót