Partner: Logo KobietaXL.pl

Choć Paryż uchodzi za stolicę zakochanych, aż 39 proc. Francuzów przyznaje się do pozostawiania w związku ze względu na swoją sytuację materialną. Zaraz za Francją w tym zestawieniu znalazły się takie kraje jak Belgia, Szwajcaria i Hiszpania, gdzie blisko 30 proc. respondentów twierdzi, że ich finanse to jeden z powodów, dla których nie zakończyli swoich związków. A jak to wygląda w Polsce?

Pieniądze odgrywają istotną rolę, jednak nie powinny być spoiwem łączącym współczesne pary. „Europejski Raport Płatności Konsumenckich 2016” przygotowany przez Intrum Justitia zwraca uwagę na istotną kwestię, jaką są finanse w związku. Czy da się połączyć tak różne kwestie, jak uczucia i pieniądze?

Pieniądze to synonim bezpieczeństwa

Warto zacząć od tego, że wokół finansów narosło wiele stereotypów, które mocno na nas oddziałują. Pieniądze w dzisiejszych czasach są bardzo silnie nacechowane emocjonalnie i zazwyczaj znaczą dla nas o wiele więcej niż to, czym są w praktyce. Przypływ gotówki daje nam poczucie bezpieczeństwa, ponieważ dzięki większej ilości zer na koncie, w naszej podświadomości rodzi się przeczucie, że nic nam nie zagraża. Zwiększa się również nasze poczucie własnej wartości – ciężko pracuję, więc mój szef wypłaca mi adekwatną pensję, przez co daje mi do zrozumienia, że jest zadowolony z osiąganych przeze mnie efektów. Z tych właśnie względów temat pieniędzy w związku może być „kością niezgody”, która potrafi poróżnić nawet szalenie zakochane w sobie osoby.

Finanse w związku

Jest rzeczą naturalną, że każdy z partnerów wyniósł z rodzinnego domu jakieś elementy wiedzy ekonomicznej i chce je wprowadzić do swojego związku. Problem pojawia się wtedy, gdy dla jednej ze stron ważniejsze od miłości stają się pieniądze. Na szczęście w naszym kraju o wiele rzadziej niż we Francji fundusze stanowią główne spoiwo związku. W Polsce 22 proc. respondentów przyznało, że finanse to jeden z powodów, dla których nie zakończyli swoich związków. Wpływ na to może mieć m.in. fakt, że mamy bardziej pozytywny stosunek do swojej sytuacji finansowej niż obywatele pozostałych 20 krajów europejskich biorących udział w badaniu. 34 proc. ankietowanych twierdzi, że ich sytuacja finansowa się poprawia – dla porównania średnia europejska wynosi 30 proc. – Nasze badanie wskazuje, że coraz lepiej radzimy sobie z zarządzeniem własnym budżetem. Częściej odkładamy pewną sumę „do skarbonki”, co zapewnia niezależność finansową i stabilność nawet w przypadku nagłego rozstania – zauważa Katarzyna Gosiewska, ekspert Intrum Justitia. W naszym kraju decyzję o pozostaniu w związku ze względu na sytuację materialną równie często podejmują mężczyźni, jak i kobiety.

Tallinn nową stolicą miłości?

Na miano stolicy miłości zasługuje dziś Tallinn. Jedynie 5 proc. Estończyków przyznaje, że ich sytuacja materialna to jeden z powodów, dla których nie zakończyli jeszcze swojego związku. W tym przypadku nie sprawdzi się więc utarte przekonanie, że to mężczyźni radzą sobie lepiej finansowo, ponieważ na pozostanie w związku najczęściej decydują się mężczyźni w wieku 18-24 lata. – Z naszego badania wynika, że 25 proc. Estończyków obawia się, że po opłaceniu rachunków nie będzie stać ich na zaspokojenie bieżących wydatków. Zdecydowanie lepiej radzą sobie Estonki, z których 35 proc. uważa, że ich sytuacja finansowa staje się coraz korzystniejsza – dodaje Katarzyna Gosiewska.

Warto rozmawiać

Finanse nie powinny być tematem tabu, szczególnie w związku. Rozmowę z naszym partnerem na temat wspólnego budżetu trzeba przeprowadzić odpowiednio wcześniej. Pamiętajmy, że niewyjaśnione sprawy powoli narastają i mogą doprowadzić do nieprzyjemnych kłótni. Na początku związku warto więc wprowadzić zasadę, że koszty randek ponosimy na przemian lub każde z nas płaci za siebie. Jeżeli zdecydujemy się na kolejny krok, którym jest wspólne mieszkanie, ustalmy konkretnie, jaką kwotę każdy z nas wnosi do domowego budżetu. Nie możemy zapomnieć również o tym, aby jakaś część z naszych comiesięcznych wynagrodzeń była przeznaczona tylko i wyłącznie dla nas. W ten sposób zbudujemy poczucie niezależności finansowej.

Warto zapamiętać, że w związku najważniejsza jest rozmowa. Musimy komunikować naszemu partnerowi czego potrzebujemy i jakie są nasze oczekiwania. Ta złota zasada dotyczy również finansów. Transparentność pozwoli nam ograniczyć niepotrzebne kłótnie, szczególnie o pieniądze.

 

Tagi:

związek ,  pieniądze ,  miłość ,  kredyt , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót