W naszym kraju jest wielu ambitnych, pełnych zaangażowania młodych ludzi, którzy chcą urzeczywistniać swoje marzenia i spełniać się w różnych dziedzinach życia, np. w sporcie. I choć warunki do rozwijania tych pasji się polepszają, ciągle jest jeszcze sporo do poprawy. Często pojawiają się trudności, które niełatwo pokonać samemu. Powstaje jednak coraz więcej inicjatyw, które wspierają młode talenty, między innymi te sportowe.
Jedną z nich jest nowo powstały fundusz stypendialny „Skok w marzenia”, utworzony przez Fundację Moniki Pyrek oraz firmę Netto, który zapewnia młodym sportowcom wsparcie w rozwijaniu ich karier. Jak mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl założycielka Fundacji Monika Pyrek, była lekkoatletka: „Fundusz stypendialny »Skok w marzenia« powstał po to, żeby pomagać młodym sportowcom w spełnianiu ich marzeń, przede wszystkim sportowych. Jest skierowany do sportowców z różnych dyscyplin, ze szczególnym naciskiem na te olimpijskie. Co do zasady chodzi nam o sportowców do 23. roku życia. Chcemy, żeby nasi stypendyści rozwijali się nie tylko sportowo, ale żeby szedł też za tym rozwój edukacyjny”.
Roczne stypendium przyznawane przez fundusz to 10 tys. zł, do wykorzystania na cele sportowe, np. pracę z dietetykiem, psychologiem, zakup sprzętu treningowego czy dojazdy do klubu. Nie jest to jednak jedyne przewidziane wsparcie. Sportowiec może także korzystać z wiedzy i doświadczenia osób zaangażowanych w działalność funduszu, które w razie potrzeby wspomogą radą. W przypadku niesportowego zachowania stypendium może zostać odebrane. W tym roku jest planowane przyznanie wsparcia stypendialnego dla ok. 10 sportowców. Zgłoszenia są przyjmowane do końca kwietnia. Pierwszą stypendystkę już znamy. Została nią lekkoatletka Klaudia Siciarz, halowa rekordzistka świata juniorek w biegu na 60 m przez płotki.
- Sportowcy zmagają się z wieloma problemami. Najczęściej jest to problem właśnie finansowy. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju fundacje. Młodzi sportowcy potrzebują wsparcia ze strony trenerów, jak i rodziców. Również kluby bardzo pomagają w tym, aby zawodnik się rozwijał. Potrzebne jest także wsparcie psychologa, bo jeżeli jakiś sukces przyjdzie zbyt szybko, to człowiek może sobie z tym nie poradzić” – stwierdza stypendystka.
Czy Polska umożliwia młodym ludziom spełnianie sportowych marzeń? Na pewno widać w tej kwestii poprawę, choć nie jest idealnie. Infrastruktura sportowa czy liczba klubów w naszym kraju pozostawiają jeszcze sporo do życzenia. Ogólnie sytuacja zdaje się jednak polepszać. Świadczą o tym między innymi właśnie powstające fundusze i programy stypendialne. Wiele dobrego przynoszą też różne programy zachęcające dzieci i młodzież do zdrowego trybu życia oraz większej aktywności fizycznej. Lekcje WF-u są zaś dla uczniów coraz atrakcyjniejsze. Realizowanie przez młode osoby sportowych pasji, zarówno na poziomie wyczynowym, jak i amatorskim, napotyka zatem na mniej przeszkód niż jeszcze do niedawna – uprawianie sportu jest więc łatwiejsze.
Wniosek składamy na stronie fundacji