W jeszcze lepszym kontakcie
Niewątpliwą domeną naszych czasów jest to, że dzisiaj możemy rozmawiać z bliskimi niemal z dowolnego miejsca na świecie pod warunkiem, że jest tam zasięg sieci komórkowej. W trakcie konwersacji możemy ponadto przesyłać obraz, co czyni kontakt na odległość jeszcze lepszym. Smartfon z czystym Androidem nie posiada specjalnej aplikacji do odbywania wideo rozmowy. Gdzie pobrać taką aplikację i czy wiąże się to z jakimiś dodatkowymi kosztami?
Ze względu na duży wybór bezpłatnych programów umożliwiających rozmówcom widzenie się na ekranie smartfona należy liczyć się jedynie z tym, że poniesiemy ewentualną opłatę za transfer mobilny. Unikniemy tego wtedy, kiedy telefon będzie korzystał z połączenia sieci bezprzewodowej Wi-Fi lub, gdy będziemy posiadać odpowiednio duży pakiet na internet. W tym drugim przypadku widać wyraźny spadek cen, co jest dobrą informacją dla każdego. Poza tym operatorzy poszerzają ofertę o pakiety internetowe działające także w roamingu.
Jednym z prekursorów, jeżeli chodzi o aplikacje, które umożliwiały nam odbywanie rozmów wideo, był Skype. Jego odpowiednik na smartfony szybko trafił do Sklepu Play, skąd można go bezpłatnie pobrać. Jednak silna konkurencja w postaci takich aplikacji jak WhatsApp czy Viber, które zdaniem wielu użytkowników działają płynnej i pozwalają przesyłać obraz o wyższej jakości, każe odrobinę dłużej zastanowić się nad wyborem opcji dla siebie. Zawsze można zainstalować kilka programów równolegle i przetestować każdy z osobna, a potem zbędne odinstalować, by nie zajmowały niepotrzebnie pamięci urządzenia.
Zorganizuj sobie życie na nowo
Jednym z najcenniejszych zasobów przez nas posiadanych jest czas. Nierzadko marnujemy go na rzeczy mało potrzebne i wpadamy w natłok obowiązków, z którym później ciężko się uporać. Użytkując nowe smartfony, możemy skorzystać z wielu pomocnych aplikacji pozwalających zwiększyć dotychczasową produktywność i lepiej zorganizować plan dnia.
Niewątpliwie jednym z hitów, który w niedługim czasie zyskał ogromną popularność, jest Evernote. W skrócie to elektroniczny notes pozwalający w prosty sposób przechowywać wszystkie ważne dla nas informacje. W pełni rozbudowana wersja programu wymaga opłaty, jednak istnieje wiele alternatywnych, a co najważniejsze także i darmowych rozwiązań. Google Keep, Microsoft One Note, czy Simplenote również mogą sprostać naszym potrzebom.
Rozwiązanie znane pod nazwą lista „to do” bardzo szybko zyskało grono zwolenników. Sporządzanie zadań do wykonania na małych, samoprzylepnych karteczkach ma wadę w postaci niskiej trwałości. Co innego, gdy taką listę stworzymy w dedykowanej aplikacji na naszego nowego smartfona. Można to uczynić np. za pomocą Wunderlist, Nozbe czy Gtask. W ten sposób mamy pewność, że w każdym miejscu będziemy w stanie zaglądnąć do ważnych dla nas spraw, ważnych z punktu widzenia harmonogramu naszego dnia.
Najpierw przestaliśmy korzystać z papierowych map, dziś odchodzimy od klasycznej nawigacji. Wbudowane w deskę rozdzielczą samochodu czy też samodzielne urządzenia do montażu pod szybą przednią okazały się sprzętem, bez którego można się obejść. Jak to w ogóle możliwe? Nowe smartfony mogą z powodzeniem wskazywać nam drogę do celu, czyniąc to o wiele precyzyjniej. Dzięki dostępowi do sieci dysponują najświeższymi mapami oraz informacjami o korkach lub innych zdarzeniach drogowych. Aplikacje takie jak Google Maps, Waze, Yanosik okazują się znacznie lepszą alternatywą w dzisiejszych czasach. Wybierając się w podróż, na pewno z nimi nie zabłądzimy w obcym mieście.
Zanim podejmiesz decyzję o zakupie
Niezależnie od tego, czy udasz się do najbliższego sklepu z elektroniką, dokonujesz zakupu przez internet, czy też przedłużasz umowę z nową słuchawką u twojego operatora, dobrze byłoby sięgnąć po udany model smartfona, w pełni spełniający twoje oczekiwania. W ten sposób unikniemy ewentualnych rozczarowań, które na dobrą sprawę mogą uwydatnić się po kilku minutach używania nowego sprzętu.
Na pewno nie warto celować koniecznie w najniższą półkę cenową, ponieważ tego typu urządzenia bardzo szybko zaczynają zwalniać w obliczu obsługi wielu aplikacji jednocześnie. Dobrze byłoby brać pod uwagę przy zakupie smartfona ze średniego zakresu cen lub najlepiej premium. Te ostatnie zwłaszcza zadziwiają płynnością i często wyposażone są w udogodnienia, na jakie w innych segmentach przyjdzie nam jeszcze sporo poczekać.
Nawet kiedy nie posiadamy specjalistycznej wiedzy na temat współcześnie produkowanych sprzętów elektronicznych, powinniśmy zwrócić uwagę na wybrane parametry. Pierwszy z nich to wbudowana pamięć urządzenia. Android ma to do siebie, że potrzebuje jej więcej aniżeli mniej, żeby działać płynnie. Dlatego absolutnym minimum w dzisiejszych czasach będzie 16 GB, ale więcej na pewno nie zaszkodzi. Podobnie z pamięcią operacyjną – RAM. Poza tym warto zwrócić uwagę na procesor, gdzie obecnie standardem staje się minimum 8 rdzeni.
W sytuacji, kiedy oglądamy nowe smartfony, powinniśmy mieć na uwadze także producenta takiego sprzętu. Sprawdzone marki typu Sony wypuszczają na rynek pewne produkty, poddane w fazie projektowania wielu testom, by jak najlepiej sprostać naszym oczekiwaniom. Tutaj można sprawdzić, jak wygląda obecna gama modelowa japońskiej marki: https://www.sonymobile.com/pl/products/phones/. Tak jak w dawnych czasach synonimem dobrych telewizorów było Sony, tak dzisiaj można śmiało podciągnąć to określenie także, jeżeli chodzi o smartfony.
Nowoczesne technologie nie tylko mają nas zabawiać, ale są w stanie także ułatwić nam codzienne życie. Coś, co mieści się w naszej torebce, czy nawet kieszeni może z powodzeniem zastąpić laptopa, czy aparat fotograficzny, a także organizer. Pamiętajmy jednak by przy wyborze smartfona nie kierować się emocjami, a zdrowym rozsądkiem. Tym sposobem staniemy się właścicielami markowego urządzenia, na jakie w pełni zasługujemy.