Partner: Logo KobietaXL.pl

Krok 1 – sporządź umowę pisemną

Nieważne, czy wynajmujesz mieszkanie komuś z rodziny, wieloletnim przyjaciołom czy komuś obcemu – zawsze musisz sporządzić umowę pisemną. Zawarte powinny być w niej wszystkie najważniejsze informacje dotyczące lokalu, czas trwania najmu oraz jego zasady.

Dobrze skonstruowana umowa pozwoli w razie problemów usunąć niechcianych lokatorów bez większych problemów, np. jeśli złamią określone wytyczne lub nie będą opłacać czynszu. Jeśli pojawią się tego typu problemy, a do tego najemcy nie będą chcieli opuścić lokalu, można zgłosić sprawę do sądu.

Umowa najmu to podstawa! Można przygotować ją samodzielnie albo z pomocą specjalisty, który zadba o dokładne rozpisanie wszystkich wytycznych i zasad, aby te były zgodne z prawem i odpowiednio dostosowane do potrzeb właściciela lokalu, jak i najemców.

Krok 2 – przygotuj protokół zdawczo-odbiorczy

Jeśli chcesz zadbać o swój komfort życia, spokojną głowę i o bezpieczeństwo wynajmowanego mieszkania, najlepiej będzie, jeśli sporządzisz protokół zdawczo-odbiorczy. To specjalny dokument, w którym dokładnie opisuje się stan techniczny mieszkania oraz istotne elementy dotyczące jego wyglądu czy funkcjonalności.

Protokół zdawczo-odbiorczy powinien zawierać:

  • dokładny opis wyposażenia – z opisanymi wszystkimi meblami, sprzętem AGD i elektronicznym, a nawet dekoracjami, znajdującymi się w wynajmowanym mieszkaniu. Oprócz samej informacji o tych elementach warto również dopisać, w jakim są stanie;
  • stan techniczny mieszkania – warto w protokole zaznaczyć, jeśli mieszkanie nosi ślady uszkodzeń albo wręcz przeciwnie, jeśli zostało świeżo wyremontowane. Przede wszystkim ważne jest podkreślenie aktualnego stanu technicznego;
  • stan liczników – pozwala to dokonać dokładnego rozliczenia z najemcą, po zakończeniu umowy.

Taki protokół zdawczo-odbiorczy pozwala po zakończeniu umowy najmu dokładnie ocenić możliwe powstałe straty. Jeśli coś się nie zgadza, np. mieszkanie jest w gorszym stanie technicznym, niż to było na początku albo brakuje w nim pozostawionego wcześniej wyposażenia, masz prawo do potrącenia tego z kaucji.

Krok 3 – zawsze pobieraj kaucję

Kaucja to bardzo dobre zabezpieczenie przed wieloma problemami. Przede wszystkim chroni przed nagłą wyprowadzką lokatorów – najczęściej niezgodną z zawartą umową. Dodatkowo pozwala ona potrącić koszty wszelkich napraw czy remontów, które trzeba wykonać, jeśli najemcy pozostawią mieszkanie w gorszym stanie, niż w momencie rozpoczęcia wynajmu.

Warto zaznaczyć, że kaucja najczęściej wynosi tyle, co wartość jednomiesięcznego czynszu, jednak nie jest to ściśle określone prawnie. Można oferować wynajem mieszkania z większą kaucją, np. gdy w lokalu znajduje się duża liczba wartościowych sprzętów czy też drogich mebli lub dodatków.

Jeśli chcesz wystawić swój lokal na wynajem, skorzystaj ze strony Nieruchomosci-online.pl. W prosty i szybki sposób udostępnisz na niej swoją ofertę, by zaprezentować mieszkanie do wynajęcia przyszłym nabywcom.

Krok 4 – ubezpiecz mieszkanie

Firmy ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie wynajmowanych mieszkań. To bardzo dobre rozwiązanie, którym warto się zainteresować. W ten sposób chroni się lokal nie tylko przed zdarzeniami losowymi (zalaniem, pożarem, przepięciem czy gwałtownymi burzami), lecz także zabezpiecza się mieszkanie przed kradzieżą, dewastacją, aktami wandalizmu, czy też niewłaściwymi zachowaniami najemców, np. jeśli Ci doprowadzą do zniszczenia dostępnego w lokalu wyposażenia. Za takie szkody zostaną wypłacone pieniądze z firmy ubezpieczeniowej, dzięki czemu nie trzeba martwić się o utratę naszej gotówki.

Tagi:

prawo ,  wynajem ,  mieszkanie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót