Badanie przeprowadzone na potrzeby kampanii Wybieram Siebie1 pokazuje, że w temacie samoakceptacji Polki mają jeszcze trochę do nadrobienia. 36% kobiet jest niezadowolona ze swojego ciała. Jeszcze więcej (38%) przyznaje, że przejmuje się opinią innych na swój temat, a porównując się do innych czuje się gorsza (31%).
– Kobiety miewają problem ze zrozumieniem różnorodności. Każda z nas ma zupełnie inną budowę ciała i porównywanie się do innych nie ma najmniejszego sensu. Dużo łatwiej przychodzi nam dostrzeżenie zalet sylwetki u koleżanki niż u siebie. Osobna kwestia to fakt, że gdy już dokonujemy porównań to nie z przeciętną, statystyczną kobietą, a z mityczną „modelką z okładki” – dziewczyną, której codzienną pracą jest dbanie o maksymalnie efektowny wygląd, którą do sesji przygotowuje sztab specjalistów. W mediach społecznościowych atakowane jesteśmy ogromem przepięknych, idealnie upozowanych zdjęć i powoli zaczyna nam się wydawać, że właśnie tak wygląda świat, a nasz cellulit to ewenement – komentuje ekspert kampanii Wybieram Siebie, psycholog Magdalena Chorzewska.
Po pierwsze akceptacja
Czy istnieje sposób na to, aby poczuć się ze sobą lepiej? – Warto czasem zatrzymać się na chwilę, posłuchać swoich myśli, a następnie wejść z nimi w dyskusję. Czy mam wpływ na to co mi przeszkadza? Choćbym się starała, nie zmienię niskiego wzrostu czy mocnych ud – pozostaje je zaakceptować takimi, jakie są, skupić na tym co lubię u siebie najbardziej i podkreślać te atuty. Choć odpowiedź wydaje się banalna, zbyt często o niej zapominamy i walczymy same ze sobą. Znam pacjentki, które mimo kolejnej operacji, np. idealnego już nosa, wciąż nie czują się z nim dobrze. Problem tkwi bowiem w głowie, nie na zewnątrz – dodaje psycholog Magdalena Chorzewska.
Co ciekawe 49% kobiet deklaruje, że bardzo chciałoby, aby ich ciało wyglądało inaczej,
ale nie może zmotywować się do aktywności fizycznej. Dane te pokazują, że mimo świadomości, co może wpłynąć na lepsze samopoczucie, nie możemy znaleźć w sobie siły, by wprowadzić do swojego życia korzystne zmiany.
– Zbyt często traktujemy dietę i aktywność fizyczną jako funkcję – coś, co ma doprowadzić nas do konkretnego celu np. zdobycia jak najszybciej smukłej sylwetki. Łapiemy się wtedy za drastyczne rozwiązania – diety o znikomej wartości kalorycznej, rozwiązania zachwalane na forach internetowych czy wyczerpujące wszelkie siły treningi. Wszystko z nadzieją na natychmiastowych efekt. Kiedy jednak coś pójdzie nie tak, i sięgniemy po kawałek czekolady czy opuścimy trening, łatwo wracamy do starych nawyków. Często ze zdwojoną siłą – mówi dietetyk Ewa Kurowska.
Kampania Wybieram Siebie pokazuje, że kluczem do szczęścia jest umiejętność równowagi. Eksperci kampanii zachęcają, aby przestawić myślenie i dać dojść do głosu zdrowemu rozsądkowi. Zrównoważona i różnorodna dieta oraz aktywność fizyczna powinny być naturalną, przyjemną częścią naszej codzienności, a nie uciążliwą procedurą, która kiedyś się kończy.
1 Badanie zrealizowane przez Kantar TNS dla The Coca-Cola Company w dniach 10-19 lutego 2017 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 Polek w wieku 18 lat i więcej, za pomocą wywiadów on-line (CAWI).