Odejmując koszt paliwa, mężczyźni wydają do 500 zł, zaś kobiety do 200 zł miesięcznie. O ile wydatki na naprawy, serwis opon i zakup materiałów eksploatacyjnych, to bolączka wszystkich kierowców, o tyle w przypadku pań mocno odczuwalne są koszty płatnego parkowania. Dwukrotnie więcej kobiet (23 proc.) niż mężczyzn (12 proc.) deklaruje, że wydatki te są dotkliwe dla ich budżetów.
12 proc. ankietowanych kierowców przyznało się do otrzymania mandatu w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Koszty z tym związane stanowią istotną pozycję w budżecie kierowców, zwłaszcza młodych. Główne wykroczenia to nadmierna szybkość (56 proc.) i nieprawidłowo wykonywane manewry (16 proc.). Co ciekawe, to kobiety mają większe problemy z powodu przekraczania prędkości – 71 proc. mandatów, które otrzymały to wynik zbyt szybkiej jazdy. Nieustąpienie pierwszeństwa skończyło się mandatem w przypadku 12 proc. ankietowanych kobiet. Z kolei mężczyznom kłopoty sprawiają zarówno manewry, jak i przestrzeganie pierwszeństwa przejazdu częściej otrzymywali mandaty (50 proc.) za nieprzepisowe zachowania w takich sytuacjach niż za przekroczenie prędkości (45 proc.).
Z badań wynika, że kobiety o wiele chętniej niż mężczyźni (45 proc. do 28 proc.) rozważają zastąpienie posiadanego auta nowszym modelem. Jednocześnie, częściej preferują kredyt (26 proc.) niż mężczyźni (19 proc.).
- Dla 1/3 kierowców wymiana samochodu średnio co 4-5 lat jest koniecznością. Dlatego warto sprawdzać dostępne na rynku możliwości. Ponad 70 proc. naszych Klientów, którzy skorzystali w przeszłości z kredytu, ponownie wybiera ten sposób zakupu nowszego auta. To przede wszystkim korzystna oferta, elastyczne warunki finansowania i dopasowanie się do potrzeb klienta zachęcają do skorzystania z tej formy finansowania zakupu auta – podkreśla mówi Paweł Florkiewicz, Rzecznik Prasowy Santander Consumer Banku.
newsrm.tv