Pożyczka online i pożyczka prywatna − czym się różnią?
Każdy, kto choć raz ubiegał się o dodatkowe środki pieniężne, wie doskonale, że banki nie każdemu udzielą wsparcia. Na szczęście są jeszcze inne możliwości, związane głównie w sektorem pozabankowym. Jeśli tymczasowo potrzebujemy wsparcia finansowego, możemy skorzystać z usług firm pożyczkowych, które odnajdziemy w internecie. Każdy może tam znaleźć dla siebie ofertę pożyczki online na korzystnych warunkach.
Gdy dochodzi do sytuacji, kiedy nie chcemy lub nie możemy ubiegać się o środki od instytucji pozabankowej, możemy skorzystać z tzw. pożyczki prywatnej. Dostajemy ją w oparciu o umowę podpisaną z indywidualnym inwestorem. Od chwilówek online różni się ona tym, że bardzo często możemy uzyskać ją bez względu na status w BIK.
My także mamy możliwość udzielenia pożyczki prywatnej komuś bliskiemu. Nawet jeśli nie posiadamy wolnych środków ale chcemy pomóc drugiej osobie, możemy otrzymać środki w ramach usług jednej z instytucji pozabankowych. Warunkiem jest posiadanie pozytywnej historii kredytowej. Ze względu na wiele czynników, musi to być jednak przemyślana decyzja, której będzie towarzyszyć adekwatna umowa..
Pożyczka dla kogoś zawsze wiąże się z ryzykiem
Ludzie z natury są ufni, dlatego nie zawsze biorą pod uwagę to, że w przypadku pomagania nawet komuś bliskiemu, wzięcie pożyczki bez ryzyka jest praktycznie niemożliwe. Niestety nawet względem najbliższych powinniśmy zachować ograniczone zaufanie. Pieniądze bardzo wpływają na relacje międzyludzkie, a wdzięczność pożyczającego wcale nie musi trwać długo. Jeśli jesteśmy zdecydowani na udzielenie wsparcia i wierzymy w dobre intencje danej osoby, musimy dokonać niezbędnej kalkulacji.
Analizując nasze zyski i wydatki, powinniśmy uwzględnić to, że planowana przez nas operacja dotyczy dwóch pożyczek. Pierwszą jest ta, o którą wnioskujemy online w ramach oferty instytucji pozabankowej. Następnie otrzymane środki przeznaczamy na drugą pożyczkę, której udzielamy wybranej osobie. W związku z tym konieczne jest dokładne rozpatrzenie wszystkich możliwych scenariuszy. To oczywiste, że nie będziemy w stanie wszystkiego przewidzieć, lecz im więcej rozwiązań uwzględnimy, tym mniejsze ryzyko podejmiemy. Warto wcześniej wiedzieć, na co należy się przygotować.
Czym jest umowa przekazania pieniędzy?
Jeśli zdecydujemy się na pomoc przyjacielowi lub członkowi rodziny, możemy wziąć dla niego pożyczkę. Postępujemy zgodnie z wytycznymi, jakie odnajdziemy na stronie instytucji pozabankowej, z usług której korzystamy. Gdy nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, nie będziemy musieli zbyt długo czekać na pieniądze. Pojawią się one na naszym koncie stosunkowo szybko i będziemy wtedy mogli nimi zarządzać. Ważne, żeby robić to mądrze.
Nawet jeśli pożyczamy dla kogoś niewielkie kwoty, warto mieć potwierdzenie tego na piśmie. W związku z tym powinniśmy sporządzić tzw. umowę przekazania pieniędzy. Jakie będziemy mieć z tego korzyści? Pełni ona funkcję zabezpieczenia na wypadek, gdyby nasz dobry znajomy nie wywiązywał się ze spłaty zobowiązania. Taki dokument stanowi solidną podstawę do egzekwowania swoich praw, w momencie gdy zdecydujemy się na postępowanie sądowe. Pamiętajmy, że w pożyczkach prywatnych obowiązuje nas podatek od pożyczki.
Co zrobić, gdy ktoś nie chce oddać pożyczonych pieniędzy?
Wbrew pozorom bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy osoba, dla której wzięliśmy pożyczkę nie chce oddać pieniędzy. Jeśli upomnienia nie działają, możemy rozwiązać problem drogą sądową. Oczywiście musimy być wiarygodni i posiadać dowód na to, że w istocie doszło do udzielenia wsparcia finansowego osobie trzeciej.
Na pewno przydatne będą dokumenty, które towarzyszyły procesowi uzyskiwania środków w instytucji pozabankowej. Przezorni pożyczkobiorcy, którzy sporządzili umowę o przekazanie pieniędzy albo udzielenie darowizny, zwiększają swoje szanse na przychylność sądu. Proces niewątpliwie nie sprzyja budowaniu pozytywnych relacji z dłużnikiem. Jednak osoba, która postąpiła względem nas niesumiennie, sama jest sobie winna.
Jak uniknąć długów powstałych nie z naszej winy?
Gdy zastanawiamy się nad wzięciem pożyczki dla kogoś, przede wszystkim powinniśmy pamiętać o sobie i własnym bezpieczeństwie. Najważniejsze jest to, żebyśmy zadbali o wiarygodność finansową, bo to od niej zależy to, czy będziemy mogli otrzymać pożyczkę w momencie, gdy będzie nam najbardziej potrzebne.
Wzięcie pożyczki pozabankowej nie jest obecnie skomplikowane, a wszystkie potrzebne informacje bez problemu odnajdziemy w internecie. W przypadku pożyczki prywatnej, której udzielamy nawet komuś, kogo znamy, możemy natrafić na trudności. Żeby uniknąć sytuacji kłopotliwych, musimy przede wszystkim kontrolować swoje finanse. Jaka jest najlepsza rada? Nie bierzmy pożyczek w ciemno, a także nie udzielajmy ich niesprawdzonym osobom.
Zobacz też: Opinie i recenzja pierwszej darmowej pożyczki Extraportfel https://antyhaczyk.blogspot.com/2016/06/extraportfel-opinie-lendon.html Opinie o Extraportfel (pierwsza pożyczka za darmo do 3000 zł na 45 dni) Przeczytaj opinie klientów zanim skorzystasz z pierwszej pożyczki za darmo w Extraportfel. Marka pożyczek Extraportfel należy do grupy CreamFinance Poland sp. z o.o. zarejestrowanej w Warszawie.