Określenie psia hybryda” oznacza psa - potomka dwóch skrzyżowanych ras. Te mieszanki pojawiły się stosunkowo niedawno, bo w ostatnich kilkudziesięciu latach. Od kilku lat na hybrydy zapanowała moda wśród wielu celebrytów i bogatych ludzi. Hybryda nazywana jest nawet psem designerskim. W Polsce właścicielkami hybryd są min. takie znane panie jak; Tamara Arciuch, Ewa Chodakowska czy Joanna Przetakiewicz.
Mnogość mieszanek
Mieszanie różnych ras było praktykowane od dawna, najczęściej było dziełem przypadku, psy same się dobierały albo właściciele krzyżowali zwierzęta, bo chcieli przekazać jakąś wyjątkową cechę. Tak właśnie pojawiły się hybrydy. Na przykład, krzyżowanie pudla z innymi rasami miało na celu uzyskanie inteligentnych, nie powodujących alergii, psów przewodników dla osób uczulonych na psią sierść. Z czasem, taka selektywna hodowla rasy wyewoluowała w popularne hybrydowe rasy, takie jak labradoodle – labrador i retriever i pudel; goldendoodle – golden retriever i pudel; maltipoo – maltańczyk i pudel; cockapoo – pudel i cocker spaniel; cavapoo bądź cavoodle – pudel i cavalier king charles spaniel; pitsky – pitbull i siberian husky; puggle – beagle i mops; sheprador – owczarek australijski i labrador retriever; bostillion – boston terrier i papillon; husker – siberian husky i bokser; bullhuahua – bullterier i chihuahua; bullador – buldog angielski i labrador retriever; cocker-pei – shar pei i cocker spaniel; nekita – mastif neapolitański i akita. Lista hybrydowych ras psów jest naprawdę długa. Każda z tych hybryd posiądzie unikalne cechy i temperament, które są mieszanką dwóch różnych ras.
Hybryda super pies?
Pies hybryda często jest przedstawiany jako zdrowsza alternatywa dla psa rasowego, ponieważ łączy w sobie wyłącznie pozytywne cechy ras, z których powstała. Każda jest niepowtarzalna. W niektórych przypadkach krzyżowanie dwóch różnych ras może pomóc zmniejszyć ryzyko dziedziczenia niektórych chorób, które są występują genetycznie w jednej konkretnej rasie. W zależności od kombinacji ras, niektóre psy hybrydowe mogą wykazywać większą zdolność do adaptacji do różnych środowisk.
Niektóre psy hybrydowe, w szczególności te o pochodzeniu od ras z wysoką energią, mogą być doskonałymi aktywnymi, towarzyszami. Mogą być idealne dla osób, które prowadzą sportowy styl życia, uprawiają przeróżne aktywności, lub preferują długie spacery. Niektóre psy hybrydowe mogą dziedziczyć bardziej zrównoważony temperament od swoich rodziców. Ale też istnieje ryzyko, że mogą dziedziczyć nieprzewidywalne cechy od różnych ras rodziców. W takim przypadku ich temperament może być trudniejszy do przewidzenia. Warto jednak zauważyć, że każdy pies jest unikalny, a jego temperament kształtuje się pod wpływem zarówno czynników genetycznych, jak i środowiskowych.
Jak okiełznać hybrydę?
Różnice w temperamentach psów hybrydowych mogą wymagać większej cierpliwości i konsystencji podczas treningu. Regularne treningi, powtarzanie poleceń i konsekwentne zachowanie pomogą psu zrozumieć oczekiwania i utrwalić pożądane zachowania. Gdy zdarzają się trudności, albo problemem jest dobranie odpowiedniego treningu. dobrze skontaktować się z behawiorystą. Taki specjalista będzie mógł lepiej ocenić temperament psa i dostosować program treningowy.
Aby socjalizacja hybryd była skuteczna, właściciele muszą być konsekwentni w swoich reakcjach i oczekiwaniach. Stosowanie spójnych reguł, nagradzanie pożądanych zachowań i odpowiednie reagowanie na niepożądane sytuacje, pomaga psu zrozumieć, jakie zachowanie jest akceptowalne, a jakie nie. Socjalizacja jest procesem trwającym przez całe życie psa. Niezależnie od wieku psa, hybrydy należy kontynuować socjalizację z ludźmi, innymi zwierzętami i w zmiennym środowisku.
Ciemne strony hybrydy
O czym trzeba wiedzieć, zanim kupimy hybrydę wyjaśnia na portalu psy.pl, Aleksandra Prochocka absolwentka SGGW, wolontariuszka schronisku dla zwierząt, specjalista od adaptacji lekowych i agresywnych psów: „W założeniu pies hybryda powinien odziedziczyć po swoich rodzicach wyłącznie ich najlepsze cechy – nieliniejącą sierść po pudlu, pogodne usposobienie po goldenie, niewielkie rozmiary po maltańczyku. (…) Jednak osoba krzyżująca ze sobą dwa psy różnych ras nie ma żadnej gwarancji, że taki właśnie będzie uzyskany efekt. Niestety mało jest osób, które chciałyby kupić psa w typie pudla gubiącego tony podszerstka czy prawie-maltańczyka ważącego paręnaście kilogramów. Prawdopodobnie więc tylko część szczeniaków-krzyżówek trafia do sprzedaży. Co dzieje się z tymi, które dziedziczą po rodzicach niepożądane cechy, nie wiadomo, niestety w pseudo hodowlach wszystko jest możliwe (...)”
Wielu zwolenników psich hybryd uważa, że tego typu czworonogi są znacznie bardziej odporne na choroby, niż ich rasowi rodzice. Badania wykazują jednak, że wcale nie jest to prawdą – mieszańce równie często wymagają leczenia. Zdarzyć się także może, że efektem krzyżowania ras będzie zsumowanie się predyspozycji genetycznych do niektórych chorób. Przykładowo wśród potomstwa labradorów narażonych na dysplazję i pudli predysponowanych do chorób oczu mogą znaleźć się szczenięta, u których ujawnią się obie te dolegliwości.
Kupując psa hybrydę, płacimy często ogromne sumy za mieszańca o nieznanym charakterze i nieznanych predyspozycjach do chorób, czyli krótko mówiąc – kundelka. Oczywiście psy hybrydowe w wielu przypadkach będą doskonałymi domowymi pupilami – w końcu wciąż są psami! Trzeba jednak pamiętać, że takiego psa możemy równie dobrze adoptować ze schroniska, nie wspierając przy okazji rozmnażania czworonogów poza legalnymi hodowlami.
CENY
Na świecie niektóre popularne hybrydy, takie jak: Goldendoodle (Golden Retriever + Pudel) lub Labradoodle (Labrador Retriever + Pudel), mogą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy dolarów. Inne mniej popularne hybrydy mogą mieć niższe ceny, ale wciąż mogą być droższe niż klasyczne rasy. W Polsca cena maltipoo waha się od 4 do 8 tysięcy złotych, cena cavapoo waha się od 5 tys. zł., większego cavapoo może wynosić nawet do 12 tys. zł. Ceny za frispoo wahają się od 6 do 10 tysięcy złotych.
Oczywiście szczeniaki z mało znanych, domowych hodowli bywają też znacznie tańsze.
Źródła:
https://www.laczynaspies.pl/warto-wiedziec/hybrydy-czyli-niebezpieczna-moda-na-kundla