Partner: Logo KobietaXL.pl
Stół jest ogromny (to nie ten ze zdjęcia), są do niego krzesła. Nie jest też tani. Ale mimo to, jakąś godzinę po wstawieniu ogłoszenia, zaczęły spływać do mnie oferty. Pierwsza napisała kobieta z Augustowa. Czy stół wyślę? Bo jeśli tak, to chce kupić, jest zdecydowana, zaraz zapłaci, przyjedzie kurier.
 
 
 
Wiadomość od oszusta.
 
 
Wiadomość przyszła na WhatsApp. Odpisuję jej, że cudownie, tyle tylko, że nie bardzo wyobrażam sobie wysyłki kurierem takiego mebla, raczej trzeba załatwić jakiś transport. Pytam, czy nie chce stołu obejrzeć na żywo? Nie. Nie chce, za to natychmiast chce zapłacić przez stronę OLX i wysyła mi jakiś formularz, gdzie mam wpisać swój mailowy adres. 
Niczego nie wpisuję, próbuję się za to do kobiety dodzwonić. Pisała przed sekundą, ale nie odbiera. Już wiem, że to zwykłe oszustwo. Za chwile przychodzi kolejna oferta. Następna kobieta, tym razem z Opola. Już zamawia kuriera, ma znajomości w firmach kurierskich. Powstrzymuję jej zapędy, znowu próbuję zadzwonić. Kolejna osoba, która nie odbiera. Odpisuje, że wiem, co jest grane i nie ma szans, bym dała się nabrać. Nie po to tyle czytam i piszę o oszustach w internecie, żeby teraz paść ich ofiarą. Ile jednak osób nie będzie aż tak ostrożnych? 
 
Mam tylko wpisać swój adres...
 
UKNF ostrzega
 
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego już trzeci rok ostrzega sprzedawców przed oszustami. Jak jednak widać, nadal jest taka potrzeba, bo oszuści nie dają za wygraną.
„Ktoś chciał kupić Twoją rzecz i proponował płatność przez OLX w wiadomości WhatsApp? Albo namawiał Cię do korespondencji mailowej, poza oficjalnym czatem OLX? Mamy nadzieję, że nie dałeś się nabrać. Jeśli sprzedajesz w sieci i jeszcze nie natknąłeś się na ten mechanizm oszustwa koniecznie przeczytaj poniższy artykuł by ustrzec się przed niezwykle popularnym działaniem przestępców.
 
Geneza oszustwa
 
Od początku pandemii coraz chętniej kupujemy w Internecie. Portale z zakupami online wychodzą zapotrzebowaniu naprzeciw oferując nowe udogodnienia w przesyłce i płatności – pośrednictwo. Trudno się temu dziwić – kupujący często nie chce wysłać pieniędzy bo boi się, że towar do niego nie dotrze, sprzedający zaś obawia się, że po wysłaniu towaru już nigdy więcej go nie zobaczy, podobnie jak i zapłaty za niego.
 
Naprzeciw takiemu zapotrzebowaniu wyszły dwie, nowe usługi portalu, czyli przesyłki i płatności OLX. W skrócie umożliwia ona kupującemu płatność za towar z gwarancją otrzymania go, a sprzedającemu otrzymanie zapłaty.
 
By skorzystać z tej opcji konieczne jest jednak zadeklarowanie jej przed wystawieniem produktu oraz uzupełnienie kilku formularzy na platformie OLX.
 
Niestety usługa ta jest od kilku miesięcy skutecznie wykorzystywana przez przestępców. Oszuści szybko reagują na pojawiające się nowe ogłoszenia i korzystając z zewnętrznych komunikatorów (najczęściej WhatsApp) kontaktując się ze sprzedającym składając fałszywą propozycję kupna.
 
Jak przebiega oszustwo?
 
Wystawiasz przedmiot na OLX.
Odzywa się do Ciebie, na zewnętrznym komunikatorze, oszust podający się za potencjalnego kupca.
Przesyła Ci link prowadzący do fałszywej strony z „odbiorem środków” na której wprowadzić musisz numer karty płatniczej oraz inne dane niezbędne do realizacji płatności.
Oszust będzie Cię przekonywał, że wszystko jest bezpieczne przesyłając fałszywe potwierdzenia przelewu lub podrobiony regulamin usługi. Może także uwiarygadniać się informując, że o wszystkim możesz dowiedzieć się na jakimś zewnętrznym czacie, gdzie podszywa się pod pracownika Olx i przekonuje do bezpieczeństwa transakcji.
 
Kolejna oferta...
 
 
Po wprowadzeniu danych na podstawionej stronie jesteś okradany.
Oszust proponuje bardzo dobre warunki – chce zapłacić za towar „z góry”, nie negocjuje ceny, a nawet gotów jest samemu pokryć koszty przesyłki. Płatność ma być dokonana przy pomocy „płatności OLX” lub „dostawy OLX”. Oszust podający się za kupującego jest skory do pomocy - podsyła link do strony, gdzie można „odebrać pieniądze” oraz instrukcje jak tego dokonać. Jednocześnie często informuje, że właśnie dokonał przelewu, co potwierdza wysyłając podrobione potwierdzenie płatności.” - czytamy na urzędowej stronie.
 
 
Policja również przestrzega
 
Przed oszustami z Interenetu nieustanie przestrzega policja, szczególnie, że stale napływają do niej zgłoszenia o podobnych sprawach. 28 czerwca Do Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze zgłosił się mężczyzna, który wystawił do sprzedaży na portalu internetowym rowerek dziecięcy. Na wystawiany przez niego towar znalazł się potencjalny nabywca, który w wiadomości elektronicznej przesłał link przekierowujący do bankowości celem potwierdzenia wysyłki i otrzymania należności. Mieszkaniec powiatu karkonoskiego postąpił zgodnie z otrzymaną instrukcją i w ten sposób z jego konta zniknęło 2 tysiące złotych. Policjanci apelują o ostrożność podczas realizacji transakcji online - nie klikajmy w nieznane linki zwłaszcza, gdy przekierowują nas do bankowości elektronicznej, gdzie wymagane jest podanie danych do logowania.
 
 
Policja opracowała przydatny poradnik, jak działają oszuści
 
• Wystawiasz coś na OLX. Znajduje się kupiec. Odzywa się najczęściej za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link.
• Teraz oszust wysyła Ci linka. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty i stan Twojego konta. Wypełniasz formularz.
• Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie jest jasno napisane, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie.
• Koniec. Twoje konto jest PUSTE.
 
Jak się ustrzec oszustwa?
 
• Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
• Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich gdy korzystasz z portali aukcyjnych
• Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
• Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX
• Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik OLX
• Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.
 
Co zrobić, gdy zostałeś oszukany?
 
• Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię.
• Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.
• Poinformuj Policję.
 
 
 
 
Źródło
https://dolnoslaska.policja.gov.pl/wr1/aktualnosci/biezace-inf/122984,Chcial-sprzedac-towar-zostal-oszukany-Policja-apeluje-o-ostroznosc.html
https://ostroda.policja.gov.pl/o15/aktualnosci/79299,UWAGA-Nowa-metoda-oszustw-przy-pomocy-portalu-OLX-oraz-aplikacji-WhatsApp.html
https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/CSIRT_KNF/Aktualnosci?articleId=73548&p_id=18
 
 

Tagi:

oszustwo ,  olx ,  społeczeństwo , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót