Partner: Logo KobietaXL.pl

Zawsze wszystko płaci w terminie, nie ma długów, prowadzi duża firmę.

- To i płatności jest dużo – wzdycha Beata. - I jakoś mi to OC umknęło w tamtym czasie.

Beata miała samochód w leasingu, przez pięć lat to leasing płacił wszystkie ubezpieczenia. Nadszedł czas wykupu. Beata przejęła samochód na firmę. Dostała ofertę ubezpieczenia od tej samej agentki, która pracowała w salonie samochodowym.

- Pamiętam, że ją przesłała, ja w ferworze różnych spraw zapomniałam o tym – mówi Beata. - Nie przypomniała mi o składce, ale była pandemia i jak się okazało kobieta trafiła do szpitala z covidem. A ja zapłaciłam dwa razy OC, ale za inny samochód. Byłam pewna, że wszystko jest w porządku.

Dopiero, kiedy dostała upomnienie i karę za brak OC, zaczęła dokładnie wszystko sprawdzać. Samochód już sprzedała, nie zwolniło jej to jednak z odpowiedzialności za dawne składki.

- Próbowałam się odwołać, bo zapłaciłam podwójnie za inny pojazd, z rozpędu – mówi Beata. - Nic z tego, jak widać nie przekonałam nikogo i Urząd Skarbowy zajął mi pieniądze.

Beata zapłaciła ponad 10 tys. zł

Co to jest OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu obejmuje przede wszystkim rekompensatę szkód, powstałych w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Jest obowiązkowe i każdy zarejestrowany pojazd, nawet jeśli nim nie jeździmy, musi je posiadać. Ubezpieczenie dotyczy zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Polisa OC przypisana jest do konkretnego samochodu, a nie do jego właściciela.

Do zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego OC zobowiązani są wszyscy bez wyjątku posiadacze pojazdów samochodowych, motorowerów i motocykli, ciągników rolniczych, przyczep, pojazdów wolnobieżnych (z wyłączeniem tych należących do rolnika i użytkowanych w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego).

W przypadku zaistnienia szkody, ubezpieczenie OC chroni obie strony uczestniczące w zdarzeniu. Poszkodowanemu może zapewnić rekompensatę finansową za wyrządzone szkody, a ubezpieczonemu - ochronę jego majątku, ponieważ odszkodowanie jest wypłacane przez ubezpieczyciela. Suma gwarancyjna, czyli suma w granicach której ustala się i wypłaca odszkodowania z tytułu umowy ubezpieczenia OC wynosi minimum 5 210 000 euro w razie szkód na osobie i 1 050 000 euro dla szkód w mieniu.

 

Dotkliwe kary

Kary za brak OC w 2024 roku wzrosły 2 razy z powodu kolejnych podwyżek płacy minimalnej brutto. Właściciele pojazdów bez obowiązkowego OC mogą zapłacić od 290 zł do aż 12 900 zł kary w zależności od rodzaju pojazdu i okresu bez ubezpieczenia. Kara za brak OC pojazdu mechanicznego jest nakładana wyłącznie za rok, w którym wykryto lukę w historii ubezpieczenia. Kontrolą zaległych składek zajmuje się UFG. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to niekomercyjna instytucja powołana w 1990 w wyniku rozwoju rynku ubezpieczeń w Polsce i wykonująca zadania zlecone przez ustawodawcę. Fundusz nakłada i egzekwuje opłaty karne za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych korzystając z informacji przekazanych przez Policję i inne służby uprawnione do kontroli, a także pozyskanych z Systemu Wykrywania Nieubezpieczonych Pojazdów (tzw. wirtualnego policjanta UFG). W 2020 roku 87% przypadków przerwy w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wykryto dzięki wirtualnym kontrolom funduszu. Egzekucją należności od dłużników zajmują się urzędy skarbowe. Kary za brak OC są bardzo dotkliwe.

Grafika UFG

 

 

 

Grafika UFG

 

Pilnuj swojej polisy!

Jeśli zapomniałeś o OC to jeszcze nie powód do zmartwień. Twój ubezpieczyciel powinien ci ubezpieczenie przedłużyć automatycznie.

- To ukłon w stronę kierowców. Możliwość automatycznego wznowienia polisy ma za zadanie chronić ich przed karą z UFG za brak polisy, a także chronić przed koniecznością pokrycia kosztów wyrządzonych szkód, gdy nie posiadali ważnej polisy OC – mówi agentka ubezpieczeniowa Maria Kamińska. - Ale jeśli dostaniemy wezwanie do zapłaty z firmy ubezpieczeniowej, trzeba je natychmiast opłacić. Inaczej ubezpieczenie nam może przepaść.

Polisa OC wznowi się automatycznie, jeśli nie zmienił się właściciel ubezpieczonego pojazdu, a polisa była zakupiona na okres jednego roku. Ubezpieczyciel ma wówczas obowiązek przedłużenia polisy. Nie ulegnie jednak wznowieniu polisa, jeśli nie opłacono choćby jednej z rat, nie mam mowy o wznowieniu również wtedy, jeśli przez pomyłkę mamy niedopłatę w wysokości nawet kilku złotych.

- Dlatego warto mieć swojego agenta, który pilnuje naszych spraw – podkreśla Maria Kamińska. - Ja swoim klientom przypominam o ubezpieczeniu dużo wcześniej i sprawdzam, czy nie zapomnieli o wpłatach. Dobry agent potrafi też wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie i najlepszą firmę w konkretnym przypadku.

 


źródła:

https://www.allianz.pl/pl_PL/poradnik-ubezpieczeniowy-dla-kierowcy/Co-to-jest-ubezpieczenie-OC.html

https://www.warta.pl/porada/kiedy-ubezpieczenie-oc-zostanie-automatycznie-przedluzone/

https://www.ufg.pl/infoportal/faces/pages_home-page?_afrLoop=3199378278617162&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=h019gn31g_29

Tagi:

samochód ,  społeczeństwo ,  prawo , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót