Partner: Logo KobietaXL.pl
Podobne artykuły:

Jak dużo mężczyźni wydają miesięcznie na gadżety, a ile kobiety na ubrania? Kto korzysta z programów lojalnościowych? Czym jest efekt ROPO? Jeśli ciekawią Cię zwyczaje zakupowe Polaków i chcesz się dowiedzieć, z jakich trików korzystają właściciele sklepów, aby przyciągnąć do siebie klientów oraz jakim typem konsumenta jesteś – mamy dla Ciebie 10 zakupowych ciekawostek. 

 

W dzisiejszych czasach, gdy wydawanie pieniędzy przychodzi nam coraz łatwiej, dobrze jest dowiedzieć się jak najwięcej o sposobach robienia zakupów, o tym, co wpływa na nasze decyzje zakupowe oraz jak inni radzą sobie z kupowaniem niezbędnych przedmiotów. Oto 10 ciekawostek o zakupach, dzięki którym inaczej spojrzysz na czynność, która towarzyszy Ci na co dzień.

 

Nie takie znowu zakupoholiczki. Kobiety, wbrew pozorom, wcale nie wydają na zakupy odzieżowe połowy pensji – miesięcznie jest to średnio 89 zł na ubrania i dodatki.

 

Mężczyźni to gadżeciarze. Średnio miesięcznie na elektroniczne zabawki wydają około 100 zł.

 

Kosmetyczka na ostatnim miejscu. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni na zabiegi kosmetyczne wydają najmniej pieniędzy. Co ciekawe, jedynie 25% kobiet regularnie korzysta z usług kosmetyczki.

 

Programy lojalnościowe – dla młodych. Zapisanie się do newslettera lub założenie karty stałego klienta może zapewnić dodatkowe profity w trakcie zakupów – zniżki, lepsze promocje czy specjalnie spersonalizowane oferty. Najchętniej z takich programów korzystają osoby w wieku od 18 do 34 lat.

 

Efekt ROPO. Polacy często szukają produktów online, a następnie kupują je w sklepie stacjonarnym (tzw. efekt ROPO). Najczęściej ta zależność występuje przy zakupach materiałów budowlanych, sprzętów RTV/AGD oraz ubrań i akcesoriów.

 

Efekt odwróconego ROPO. Polega on na tym, że oglądamy produkty w sklepie stacjonarnym, a później po okazyjnej cenie kupujemy je w internecie. W taki sposób Polacy kupują najczęściej kosmetyki (perfumy) oraz obuwie.

 

Mężczyźni łasi na promocje. Aż 45% mężczyzn decyduje się na nieplanowany zakup, jeśli produkt jest atrakcyjnie przeceniony.

 

Zakupy przemyślane i zaplanowane. Polacy coraz dokładniej przygotowują się do zakupów. Większość przegląda papierowe lub elektroniczne gazetki z ofertami sklepów oraz porównuje ceny produktów przed udaniem się do marketu.

 

Łowcy i zbieracze. Konsumenci dzielą się na dwie grupy – łowców i zbieraczy. Dla zbieraczy ważne jest gromadzenie, dlatego patrzą na wygląd przedmiotu i szybko decydują się na zakup. Łowcy to natomiast osoby, które polują na najlepszą opcję z możliwych, dlatego przed zakupem analizują zalety i wady oraz porównują oferty.

 

Wygląd i wyposażenie sklepu wpływa na zakupy. Oświetlenie sklepu, wyszczuplające lustra w przymierzalniach, atrakcyjna witryna czy sposób umiejscowienia przedmiotów i ubrań na półkach mogą być przyczyną nieplanowanych zakupów.

 

Powyższe ciekawostki pochodzą z  przygotowanej przez HRS infografiki „Jak kupują Polacy, czyli zachowania zakupowe w sieci i w sklepach stacjonarnych”, w której znajdziesz więcej faktów na temat zakupów. 

Źródło: https://www.hrs.com/pl/blog/po-godzinach/zachowania-zakupowe.html

 

Co jeszcze wpływa na zachowania zakupowe Polaków?

Płeć i wiek to nie jedyne czynniki, które odgrywają ważną rolę podczas podejmowania decyzji o zakupie wybranego produktu. Bardzo ważne jest też to, jakim typem kupującego jesteś – zbieraczem czy łowcą? Właściciele sklepów doskonale zdają sobie sprawę z typowych schematów myślowych konsumenta, dlatego stosują różne metody zachęcające do zakupów. Jakie dokładnie? Jak działa mózg odruchowy i mózg refleksyjny konsumenta?

Dowiesz się tego z infografiki HRS:

Zachowania zakupowe Polaków

Tagi:

zakupy ,  wydatki ,  pieniądze ,  kobieta ,  mężczyzna , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót