Najchętniej po pracowników powyżej 50 roku życia sięga branża budowlana. Zatrudniani są oni na stanowiskach kierowniczych średniego i wyższego szczebla, jako osoby z fachową wiedzą i doświadczeniem. W pozostałych branżach pracownicy 50+ wykonują głównie proste prace fizyczne - najczęściej znajdują oni zatrudnienie przy produkcji, w handlu, czy w logistyce.
Pracodawcy rzadko rekrutują osoby po 50 roku życia
„Tylko trzy procent pracodawców bierze pod uwagę jakiekolwiek szczególne działania rekrutacyjne skierowane do kandydatów powyżej 50 roku życia„ – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Mateusz Żydek z agencji pracy Randstad.
Firmy szukają doświadczonych pracowników, którzy posiadają unikalną wiedzę i mogą dzielić się nią z młodszymi współpracownikami. Zatrudnienie osób po 50 roku życia może też wiązać się ze specjalnymi dotacjami z Urzędu Pracy.
Lojalność zaczyna się po pięćdziesiątce
Pracodawcy uznają lojalność pracowników 50+ za jeden z największych atutów tej grupy. Starsze osoby nie szukają ciągle nowych wyzwań i cenią sobie stabilność. Daje to też korzyści firmom, które mogą planować politykę zatrudnienia na dłuższy okres. Aż 47 % badanych przedsiębiorców woli zatrudniać pracowników po pięćdziesiątce, właśnie ze względu na ich lojalność.
Łatwiej znaleźć doświadczonego pracownika
Wiele firm prowadzi działania rekrutacyjne skierowane do studentów i świeżo upieczonych absolwentów. Na rynku brakuje jednak kandydatów w tych grupach wiekowych. Rywalizacja o pracowników po 50 roku życia jest mniejsza. Przy starzejącym się społeczeństwie i malejącym bezrobociu to właśnie oni mogą być rozwiązaniem problemu pracodawców.
infowire