Partner: Logo KobietaXL.pl

Dlatego lubelskie kobiety stworzyły INICJATYWĘ 100- lecie GŁOSU POLEK. LUBELSZCZYZNA, która ma o tym przypominać.

 - Zgromadziły się wokół pomysłu te środowiska, dla których prawa kobiet są niepodważalnym elementem demokracji – mówi Maja Zaborowska, przewodnicząca lubelskiej Nowoczesnej. - Ale to nie jest akcja polityczna, ale społeczna. Chcemy zapraszać mieszkańców Lubina na szereg wydarzeń, które mają przypominać, że bez kobiet nie byłoby wolnej Polski.

 

- Lublin miał tu zasługi szczególne, bo w Lublinie powstał pierwszy rząd, w którym wiceministrem była kobieta - Irena Kosmowska – mówi Henryka Strojnowska z Kongresu Kobiet. - Niestety, jak patrzymy na projekty obchodów 100 – lecia niepodległości, a widziałam, te szykowane przez miasto, to na pierwszym planie są wyłącznie mężczyźni. O kobietach ani słowa. Jakby kobiet nie było nigdy w Polsce.

 

 

inicjatywa lublin

Od lewej: Maja Zaborowska Nowoczesna, Henryka Strojnowska Kongres Kobiet, Magda Długosz Razem

 

Stąd pomysł, aby o kobietach, nie tylko kobietom – przypominać. I promować kobiecą aktywność na każdym polu. Przyszły rok to rok wyborczy. INICJATYWA chce przypominać kobietom, że ich głos jest ważny, że mogą angażować się same do polityki, a jeśli nie chcą, niech świadomie głosują.

 

- Nie chodzi o agitację – podkreśla Magda Długosz z Razem. - Chodzi o przypominanie kobietom, do czego służą prawa wyborcze.

 

Dlatego INICJATYWA jest porozumieniom ponad politycznym i skupia różne opcje.

 

- Zapraszamy do udziału wszystkie kobiety – dodaje Henryka Strojnowska. - I te z PSL i te z PiS, chcemy rozmawiać, wspólnie działać. A przede wszystkim chcemy angażować w życie społeczne wszystkie kobiety, bez względu na to, jakie mają poglądy.

 

No i przede wszystkim przypominać o roli kobiet w 100 – letniej historii. Bo jak zwykle mężczyźni wyłącznie sobie przypisują większość zasług. Widać to choćby po patronach szkół, o nazwach ulic nie wspominając.

 

- Obliczyłyśmy, że w Lublinie jest 313 ulic nazwanych imieniem mężczyzn i zaledwie 31 – kobiecym – mówi H. Strojnowska. - Weźmy takich Kunickich, byli rodzeństwem, obydwoje udzielali się w życiu społecznym. Ona była 3 kadencje radną. Kto dziś o niej pamięta?

 

- Protest kobiet pokazał, że kobiety mają potencjał, że umieją się skonsolidować, kiedy w grę wchodzą ważne sprawy – mówi Magda Długosz. - Chciałybyśmy więc kobiety do INICJATYWY przyciągnąć. Bo nie możemy biernie przyglądać się jak mężczyźni załatwiają nasze sprawy. Nie po to mamy prawa, by z nich nie korzystać. Warto rozmawiać o tym, gdzie dziś jesteśmy w polityce, gdzie w życiu społecznym.

 

INICJATYWA ma trwać cały rok, Pierwsze spotkania planowane są już w styczniu. Będą to zarówno spacery historyczne poświęcone ważnym dla Lublina kobietom, mityngi polityczne jak i warsztaty na temat równych szans czy antydyskryminajcji. Udział w INICJATYWIE zadeklarowało Stowarzyszenie Homo Faber, Fundacja HerStory, partia Nowoczesna, partia Razem, Lubelska Koalicja na Rzecz Kobiet Inna Fundacja, Stowarzyszenie Klub XXI Wieku, Kongres Kobiet, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Stowarzyszenie Dobrych Praktyk Społecznych „Zmiana”, Wydział Politologii UMCS jako partner naukowy, Tygodnik Polityka jako partner medialny.

 

- Zapraszamy również inne organizacje, jeśli mają chęć wspólnego działania – apeluje Maja Zaborowska. - Temat jest ważny i potrzebny. Chcemy zachęcić wszystkie kobiety, by nie były bierne. I nie damy zapomnieć o tych, które odegrały istotną rolę w naszej historii.

 

Nasz portal KobietaXL objął patronat medialny nad wydarzeniem. Znajdziecie u nas zapowiedzi wszystkich planowanych spotkań.

 

Tagi:

społeczeństwo ,  kobiety ,  niepodległość ,  Maja Zaborowska ,  Henryka Strojnowska ,  Magda Długosz , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót