Już od Nowego Roku, koszt zatrudnienia małżonka będzie mógł w całości pomniejszyć dochód rodzinnej firmy.
Przypomnijmy, iż w obecnym stanie prawnym, osoba prowadząca działalność gospodarczą, która zdecyduje się zatrudnić w firmie swojego małżonka, musi liczyć się z kilkoma istotnymi ograniczeniami. Mąż lub żona zatrudnieni w rodzinnej firmie nie są bowiem traktowani przez przepisy podatkowe na równi z pozostałymi pracownikami.
W przeszłości pisaliśmy już o odmiennym traktowaniu małżonka w firmie z punktu widzenia przepisów ubezpieczeniowych. Żona zatrudniona na umowę o pracę w firmie męża nie zapłaci bowiem składek ZUS tak, jak każdy inny pracownik zatrudniony na etacie. Małżonek bowiem zawsze traktowany jest jako tzw. osoba współpracująca, w związku z czym ma obowiązek odprowadzenia do ZUS takich samych, ryczałtowychskładek ZUS jak sam przedsiębiorca. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy w tym artykule.
Kolejnym, funkcjonującym obecnie ograniczeniem, jest zakaz zaliczania do kosztów uzyskania przychodu kwoty wynagrodzenia wypłaconego zatrudnionemu małżonkowi. Ograniczenie to wynika z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdzie w katalogu wyłączeń z kosztów uzyskania przychodu (art.23 ust.1 pkt 10), możemy znaleźć następujący zapis:
"Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci."