Partner: Logo KobietaXL.pl

Europ Assistance podpowiada o czym trzeba pamiętać przed wyjazdem na ferie, by były one udane i przede wszystkim bezpieczne.
Ferie to z reguły czas beztroski dla najmłodszych i ich rodzin. Aby zabawa na stoku była udana potrzebny jest właściwie dobrany sprzęt. Przed wyjazdem warto także pomyśleć o ubezpieczeniu. Może się okazać bardzo przydatne w sytuacji gdy zdarzy się wypadek na stoku.


Podstawa to dobrze dobrany sprzęt - kask, narty, buty, wiązania, kijki Wszyscy narciarze poniżej 16 roku życia zobowiązani są – zgodnie z przepisami prawa – do noszenia kasku na stoku. Jednak głowę powinni chronić wszyscy, bez względu na wiek i umiejętności. By dobrać odpowiedni rozmiar kasku do głowy, należy zmierzyć jej obwód 1 cm nad brwiami. Warto także przed zakupem sprawdzić, czy kask posiada symbol CE, są to unijne wymogi dot. bezpieczeństwa użytkowania.


Równie ważne są właściwie dobrane narty. Udając się do sklepu sportowego lub kupując w esklepie i mając do wyboru co najmniej kilkadziesiąt modeli nart, warto porozmawiać z konsultantem, a także pamiętać o kilku zasadach. Przyjmuje się, że dłuższe narty sprawdzają się u osób cięższych, a krótsze u lżejszych. Osobom, które zaczynają swoją przygodę z narciarstwem zaleca się narty niższe ok. 20 cm niż ich wzrost – w przypadku mężczyzn mogą sięgać do nosa, a u kobiet do brody.
Wybierając buty musimy pamiętać, że będziemy w nich spędzali średnio kilka godzin dziennie, więc przede wszystkim muszą być wygodne. Jednym z głównych elementów które trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie buta jest jego twardość. Powinny być na tyle sztywne, aby dawać stopie oparcie – co ułatwi nam sterowanie nartą i docelowo może pomóc uniknąć upadku. Najczęściej zalecane przez sprzedawców buty dla osób początkujących i średniozaawansowanych są te o wskaźniku twardości między 50 a 80. W przypadku dzieci nie  należy „oszczędzać” i kupować buty na kilka sezonów, but tak jak w przypadku dorosłych – musi przylegać do stopy.


Wiązania to łącznik buta i narty. Jego rolą jest wypięcie narty z buta w momencie upadku, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko kontuzji. Regulacją wiązań zajmują się profesjonalni serwisanci i warto im powierzyć to zadanie. Kijki to chyba najłatwiejszy do zakupu element ekwipunku narciarza. Właściwie dobrany kij to taki, który trzymany w ręce pozwala nam zachować kąt prosty między przedramieniem a
ramieniem. Jeśli kupimy zbyt długi kijek – w trakcie zjazdu na stoku będziemy się pochylali do tyłu, a w przypadku zbyt krótkiego kija – do przodu.


Nie zapominajmy także o goglach, w wyższych partiach gór promienie UV jest bardzo mocne, a dodatkowo odbijają się od śniegu. Ostatni element to wygodny kombinezon i bielizna termoaktywna, konieczny jest także – zwłaszcza w przypadku dzieci – krem ochronny do twarzy.


Polisa na stoku


Przygotowując się do zimowych aktywności warto również pomyśleć o zakupie odpowiedniej polisy ubezpieczenia gwarantującej pomoc i odszkodowanie w nieprzewidzianych sytuacjach. Wyjeżdżając na ferie w Polsce, warto wyposażyć się w ubezpieczenie NNW z bogatym assistance medycznym i świadczeniami rehabilitacji. Zapewnia ono nie tylko odszkodowanie na wypadek uszczerbku na zdrowiu, ale także niezbędną pomoc tuż po zdarzeniu: wizytę lekarza, opiekę pielęgniarską, czy dostarczenie leków. Dodatkowo, dzieci mogą liczyć na korepetycje z przedmiotów szkolnych, które opuszczą w wyniku dłuższej hospitalizacji. Równie istotna jest pomoc w organizacji i prowadzeniu rehabilitacji. Wypłata świadczenia pieniężnego często nie rozwiązuje problemów, ponieważ nie wiemy do którego ośrodka rehabilitacyjnego
się udać, a także czy opracowany plan rehabilitacji jest odpowiedni. Opieka i pomoc dedykowanego opiekuna rehabilitacji zdejmuje z nas ciężar samodzielnych poszukiwań ośrodka, umawiania się na wizyty, a w pełnej wersji również pokryje koszty rehabilitacji.


Gdy wybieramy się za granicę konieczne będzie ubezpieczenie turystyczne. W zależności od tego, jaki charakter ma wyjazd, należy taką polisę rozszerzyć, np. o ryzyko amatorskiego uprawiania sportów bądź uprawiania sportów ekstremalnych. Polisę można także rozszerzyć o ubezpieczenie OC, które gwarantuje pokrycie ewentualnych szkód wyrządzonych na mieniu bądź osobach trzecich.


W przypadku choroby przewlekłej, warto rozszerzyć również polisę o taką odpowiedzialność ubezpieczyciela. Rozszerzenie to zapewni pomoc w razie pogorszenia się stanu zdrowia ubezpieczonego. Polisy ubezpieczenia turystycznego zapewniają kontakt z polskim koordynatorem pomocy, zdejmując z ubezpieczonych ciężar samodzielnej organizacji pomocy w obcym kraju.


Tagi:

społeczeństwo ,  ubezpieczenie ,  narty ,  zdrowie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót