Kiedy Alex Dempsey odebrała w czerwcu swojego synka Killy Schultza ze żłobka, dziecko miało lekką gorączkę. Do tego doszła wysypka. Objawy, pomimo podawania leku nie ustępowały, chłopiec trafił więc do szpitala.
Okazało się, że chłopiec ma bakteryjne zapalenie opon mózgowych i po 24 godzinach zmarł.
Lekarze sugerują, że malec zaraził się od bezobjawowego nosiciela, którym było nieszczepione dziecko.
Meningokok (Neisseria meningitidis) jest chorobotwórczą bakterią wywołującą między innymi ciężkie zakażenia inwazyjne, takie jak: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (ZOMR) i sepsa (posocznica), określane jako inwazyjna choroba meningokokowa.
W przypadku zachorowania kluczowe jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia, jednak pierwsze objawy choroby są zwykle mało charakterystyczne, podobne do objawów np. przeziębienia, co może opóźnić postawienie prawidłowej diagnozy.
Na zakażenia meningokokami najbardziej narażone są dzieci do 5 lat, w szczególności niemowlęta - czyli dzieci w 1. roku życia. Zakażeniu meningokokowemu sprzyja przebywanie w dużych skupiskach ludzi (np. w żłobkach, przedszkolach, szkołach, akademikach czy klubach).
Każdego roku na świecie odnotowuje się ok. 1,2 mln przypadków IChM, z których 135 000 prowadzi do zgonu. Występowanie poszczególnych serogrup meningokoków jest uzależnione od obszaru geograficznego. W Europie IChM jest chorobą rzadką. W 2012 r. potwierdzono 3467 przypadków IChM. Na przestrzeni ostatnich lat, w związku z wprowadzeniem w wielu krajach powszechnych szczepień przeciw meningokokom serogrupy C obserwujemy trend obniżania zapadalności na IChM. Zapadalność na IChM w Polsce jest na niskim poziomie europejskim. Rocznie rejestrowanych jest ok. 200-300 zachorowań. Za większość przypadków IChM odpowiadają meningokoki serogrupy B, następnie serogrupy C. Najwięcej zakażeń wywoływanych przez meningokoki serogrupy B, odnotowano u dzieci do 1 roku życia.
Dostępne są skoniugowane szczepionki przeciw meningokokom monowalentne lub wielowalentne oraz szczepionki białkowe przeciw serogrupie B. Szczepienia zalecane są osobom z grup ryzyka wystąpienia IChM, a więc niemowlętom, młodzieży i młodym dorosłym, osobom z niedoborami odporności oraz podróżującym do krajów zwiększonego ryzyka zakażeń meningokokowych. Skoniugowane szczepionki zawierają oczyszczone polisacharydy i skoniugowane białka i można je podawać dzieciom od 2 mies. życia.
Niestety Killy nie dostał tej szczepionki...